Úsměvná klišé 7: Chaotické zlo, značka VŽDY

Chcete psát o boji dobra a zla. Věčné téma, které se dá naroubovat na libovolný žánr. Fajn, do toho. Jenže teď vás musím zadržet. Sundejte si prosím ty divné brýle, co způsobují, že vidíte černobíle.

Teď asi čekáte, jak spustím o tom, že kdekdo má záporáka v černé róbě a klaďase v bílé tunice a očividně neexistuje nic mezi. Kdepak. Hodlám psát o tom, jak se předpokládá, že příslušník určité rasy/národa musí být za každou cenu zosobněné zlo.

Jednou jsme vedli s otcem debatu, jakým způsobem asi probíhalo zásobování v Mordoru. Z Tolkienova popisu se zdá, že za horami (povšimli jste si někdy, jak je ta země příhodně tvarovaná?) se nachází víceméně pustina. Očividně tam pořádně nic neroste (takže není ani píce pro zvířata) a hladových krků je příliš.

Na rovinu, nějak to už neřeším. Spíš jsem si řekl, že milí skřeti ve Středozemi vždy dělali takové to správné záporácké křoví. Hordu, která poslouchá svého pána. (Ano, téma související s jedním předchozím článkem.) Jejich původ je ozřejmen ve formě pověsti, prý se jednalo původně o elfy, kteří byli pokroucení Melkorem (vše řečeno tak ve dvou odstavcích, kdo ví, jak moc je to ve skutečnosti směrodatné a nejedná se jen o báchorku šířenou mezi obyčejnými lidmi a elfy). Obecně se jedná o násilnické a barbarské tvory, kteří asi i mají něco jako civilizaci, ale civilizovaně zrovna moc nepůsobí.

Stručně, co pořádně víme o jejich společnosti? Jsou zlí a k nalezení v armádách kdejakého zlouna. Byl ve všech příbězích o Středozemi byť jen jediný skřet, který by dejme tomu zradil a přidal se na druhou stranu? Poznali jsme nějakou skřetí matku, která se starala o svá skřeťata? Navštívili jsme skřetí domov důchodců s pečovatelskou službou?

Cože, v Gondoru budu mít zubaře zdarma? Kdyby dali ještě příspěvek na dopravu, docela nad tím přemýšlím...
Cože, v Gondoru budu mít zubaře zdarma? Kdyby dali ještě příspěvek na dopravu, docela nad tím přemýšlím…

Ne. Skřeti jsou prostě vždycky zlí. Na jejich obranu snad lze říct jen to, že v Pánovi prstenů se jedná víceméně o ovládané otroky. Jenže i přesto, dali se ve Středozemi najít hodní skřeti? Zlí lidé a trpaslíci? Ano. (Hobiti na to jsou moc líní a elfové… elfí.) Jenže skřeti jsou vždycky zlo, nic jiného.

Když fiktivní rasu, která má sloužit čistě jako to, co váš klaďas likviduje jako na běžícím pásu, zobrazíme jen jako vojáky, není problém. Zkuste ale ukázat, že tihle děsiví nepřátelé mají také civilisty, ženy a děti. Dejme tomu v případě science-fiction se vždycky dá použít nějaká berlička typu klonování, ale přesto tím neřešíme všechny problémy.

Jem’Hadarové. Rasa klonovaných válečníků ze Star Trek: Deep Space Nine. Geneticky dokonalí vojáci, poslušní až za hrob a navíc závislí na svých pánech. Ti jim dali do genů malou vadu – jejich těla neprodukují životně důležitou látku, kterou tedy dostávají na příděl a dlouho bez ní nepřežijí. Nic z toho jim nezabránilo v tom ne obrátit se na druhou stranu, ale aspoň udělat malou rebelii. Když nad tím tak přemýšlím, Jaffové ze StarGate jsou vlastně ten samý případ, akorát ti se nakonec na druhou stranu dali, protože moderní věda je mocná čarodějka a zajistí vám chemickou náhradu za hnusného symbionta. (No ne, co je lepší? Píchat si SF obdobu inzulínu nebo mít v břiše zubatou tasemnici? Já jsem pro jehlu.)

Abyste celou rasu dovedli k tomu, že se bude jednat kompletně jen o zlouny, to zavání vlivem RPG. Nebudu rozebírat, že v jakémkoliv celku vždy najdete skupinky, které budou mít odlišný názor od většiny, protože o tom byl článek, na který odkazuji výše.

Když tak mluvím o RPG, parádně toto klišé narušuje dejme tomu takový Rudoplášť z Hůlkového řádu (webkomiks, který se tváří jako hra D&D). Ano, jedná se o zlou postavu, která naoko slouží jako podřízený nemrtvému černokněžníkovi Xykonovi, ale kdo ten příběh znáte, tak víte následující. (SPOILER ALERT, PLANTÁŽNÍCI!) Zaprvé, Rudoplášť Xykona využívá. Xykon je totiž tak naivní, že si myslí, že situaci vládne on. Ve skutečnosti je Rudoplášť ten, kdo tahá za nitky. Zadruhé, i když se jedná o postavu zlou, není zlá vloženě chaoticky. Svoji válku vede z velice prostého důvodu – zajistit svému lidu životní prostor. Chce, aby byl jeho stát uznán ostatními zeměmi jako svrchovaná mocnost, kterou je třeba brát v potaz.

Je Rudoplášť zlý? Ano. Má k svému počínání dobrý důvod? Ano. Je kvůli tomu schopen potají zrazovat svého nadřízeného, který je však pouhou loutkou? Ano. Chová se kvůli tomu způsobem, který ve výsledku nepůsobí, že tenhle chlapík není jen ztělesněním zla? Je schopen projevit lítost, odvahu a uznání? ANO!

Uvědomte si, zda vaši nepřátelé jsou jenom prvoplánové zlo, které je zlé jen proto, aby bylo zlé, nebo je v tom něco víc. Klingoni ze Star Treku byli zpočátku vyobrazováni jako záporáci. Později se ukázalo, že jejich společnost je založena na válečnickém kodexu ne nepodobném bušidó. A bušidó je nóbl samurajská věc, že. Aby toho nebylo málo, v pozdějších sériích se vrátí několik postav klingonských důstojníků, kteří byli nebezpečnými nepřáteli Federace, jen aby z nich nyní byli stárnoucí vojáci, kteří sice vzpomínají na válečné časy za dob kapitána Kirka, ovšem ví, že už je mír a nechovají vůči bývalým nepřátelům zášť. Dnes jsou to spojenci, těch by si měli vážit, ne? Přeci jen, tehdy plnili rozkazy…

Jen se k nám přidejte. Virtuální čaj o páté zajištěn,
Jen se k nám přidejte. Virtuální čaj o páté zajištěn,

Borgové byli zase nazváni největším zlem, s jakým se kdy Federace setkala. Ty žene vpřed touha po dokonalosti a v tomto snažení tak potlačili emoce, až si neuvědomují, že to, co činí, nemusí být ku libosti jiných ras. Stejnou motivaci mají Ampliturové a jejich Účel z knih Povoláni do zbraně a Lživé zrcadlo od Alana Deana Fostera. Touží sjednotit galaxii v jednom velké Účelu, v němž by měl každý své místo. Pro tyto dvě fiktivní rasy je jejich cíl utopickou představou, ale ostatní holt jejich názor nesdílí.

I když už má vaše zlá rasa důvod, proč činí to, co činí, vyvarujte se onomu černobílému smýšlení. Ampliturové pociťují neskutečnou lítost nad každým mrtvým spojencem, ale i nepřítelem, protože ten jedinec se již nebude moci stát součástí Účelu. Ačkoliv jsou Ampliturové manipulativní mrchy, které ovládají ostatní národy ve své alianci všemi možnými prostředky, v zásadě jim vždy jde o jejich dobro. Vše, co činí, má jasně daný důvod. Pokud má zlá strana pohnutky, které čtenáře můžou zviklat, zda by s ní neměl sympatizovat, je to jenom dobře.

Nemohu se ubránit dojmu, že když už se v něčí prvotině setkám s rasou jasně určenou jako nepřáteli, jedná se čistě jen o bezdůvodné zlo. Mohou to být otroci, kteří nic jiného neznají a ani nechápou, že by se mohli osvobodit. Může se jednat o drogově závislé, kteří jsou závislí i na svých pánech. Můžete poskytnout skoro jakékoliv vysvětlení. Jenže ne každému to stačí. Je každý jednotlivý jedinec této rasy totální zlo? A pokud ano, tak proč?

Každý ke svému počínání potřebujeme nějakou motivaci. Jakoukoliv. Prosím, když už se rozhodnete, že někdo je za každou cenu zlý, bylo by fajn nám říct, proč tomu tak je. Prosté konstatování, že rasa X je zlá, protože autor potřeboval homogenní dav zlounů, nemusí vždy obstát.

Zkráceně. Některé z nás nebaví číst o armádách, které ničí vše, co vidí, jen tak protože proto. Všechno konání se děje kvůli něčemu, ne jen tak pro nic za nic.

Myslíte si, že všichni obyvatelé Severní Koreje jsou ztělesněním zla? Hmm?

Sikar

Příště: Absurdně ostrý meč

27 thoughts on “Úsměvná klišé 7: Chaotické zlo, značka VŽDY”

 1. Tyjo, k tomu zásobování v PP – myslím, že někde buď na jihu Mordoru nebo za hranicemi měli pole a tak. Přece jenom, spojenci Mordoru byli i někteří lidé. A k „vždy hodným elfům“ – Zabíjení rodných kupříkladu nebyl zrovna čajový dýchánek 🙂

  1. Ta pole apod byla kolem jezera Núrnen uvnitř Mordoru, je to několikrát v Tolkienových dílech zmíněno. Ohledně zbytku bych řekl, že je vidět, že lidé obvykle čtou jen Pána Prstenů a Hobita (pokud je vůbec čtou), a ne Silmarillion a Nedokončené příběhy, kde je zrádných a navzájem se pobíjejících elfů také víc než dost. Ostatně uvítání trpaslíků u lesních elfů a vztahy většiny světa s elfy ve třetím věku obecně, včetně první reakce Celeborna v Lórienu, když zjistil že družina narazila v Morii na Balroga, jsou také poměrně výmluvné. Od Sikara bych čekal, že je bude znát 🙂

  2. Kedysi mali ohyzdi svoje zásobovanie v oblasti jazera Nûrnen, neskôr kúsok na východ.okrem toho ohyzdi nie sü len poskokmi, sú to – opäť, rasa bojovníkov a v tolkienových knihách je zobrazená len vojenská stránka ich kultúry.( Ano, existujú ohyzie ženy rovnako ako trpaslíčky) Do vojenskej oblasti sa ohyzdie ženy nestarajú. Oni sami sauronovi slúžia preto, lebo sa ho boja. Nezdieľajú jeho túžby (aspoň nie všetky.) Pre mňa sú to takí preafektovaní ľudia. 😉

 2. K tomuhle mám jednu poznámku. Nikdo nejedná s tím, že to, co dělá je zlé (maximálně ve smyslu účel světí prostředky). Všichni zlouni ve své podstatě věří, že to dělají pro vyšší dobro – aspoň prvoplánově, pak je tu fakt korupce mocí a následně závislosti na moci.
  Ono stačí se podívat po současném politickém a kulturním dění a položit si jednoduchou otázku „proč“.

 3. Základní otázka zní: jestliže budu mít v příběhu deset příslušníků rasy X a všichni budou „chaoticky zlí“ – plyne z toho, že celá rasa X je kompletně chaoticky zlá? Hrdina z rasy Y, nepřátelské k rase X, to sice může celou dobu vehementně tvrdit, ale to je zaujaté tvrzení a de facto předsudek dané postavy (či skupinky postav).

  1. Deset? Málo. Mně jde skutečně o ty tolik časté případy, kdy prostě někam vtrhne zlo o počtu desetitisíců a slouží jen jako kulisa bez vysvětlení, o co jim sakra jde.

   1. Pokud ti to „zlo“ funguje principem anonymní armády, kterou se nikdo nezabývá jinak než jako součástí reálií, jsem schopná to akceptovat, pokud to dává smysl – jestliže budu psát o skupince sovětských vojáků, jejichž velitel je idiot a kteří si řeší nějakou vlastní zápletku, Wehrmacht bude dopadat jako blíže neurčitá masa temných sil.

    Jinak souhlasím, „jsou zlí, protože jsou to skřeti – a to všichni“ je klišé na nakopání do koulí, pokud je zastává autor a ne postavy.

 4. Pobavila mě ta vsuvka o skřetech u zubaře. 😉
  Jinak co se týče skřetů, třeba přímo u Pána prstenů přicházeli na svět dost pochybným způsobem, který nemusel mít nutně něco společného se skřety-ženami.
  Pak je to taky o moci a přinucování – Galbatorix a jeho šílení vojáci, kteří mu byli zavázáni ve starověkém jazyce a vlastně měli jen minimální ponětí o tom, kdo jsou a co dělají. Někteří si mohli nakrásně myslet, že by bylo fajn zhoupnout se k Vardenům, ale když si je král zavázal, už to prostě nebyli oni…

  1. Co se týká toho, jak skřeti přichází na svět, to, co ukázali ve filmu, se mi z mnoha hledisek dosti líbilo, ovšem Tolkien sám prosazoval myšlenku, že zlo nemůže život vytvořit, pouze jej pokroutit.

 5. Co se skřetů týče, mám dojem, že jsou všichni ultimátně zlí právě proto, že je zkazil Melkor – takže se mezi nimi ani nemůže najít byť jen jeden jedinec, který by se choval „hodně“.
  Jinak ale nemůžu než souhlasit. A ty příklady byly vážně hodně dobré.

 6. Tolkien to poslední dobou schytává ze všech stran. Nejdřív feministky, pak bojovníci proti rasismu a teď už i tady 🙂
  Chudák.. 🙂

  1. Zapomínáš na komunisty, těm se taky nelíbil 🙂
   (i když je to asi urban legend, tak tohle prý vyšlo v Rudém právu ’77)

   Jde o další útok proti socialistickému zřízení. Říše zla, z níž se valí popel a dým, je průhledně umístěna na východě, obrazem dělnické třídy, která jednotná v potu tváře buduje těžký průmysl, mají být odporní a zlí skřeti. Samozřejmě, že synáček z buržoazní rodiny nemůže vidět na těžké práci nic krásného a povznášejícího. Obyvatelé západu – zemí oplývajících mlékem a strdím – elfové (neboli aristokracie), lidé (buržoazie) a hobiti (statkáři) žijí naopak v blahobytu (aniž je vysvětleno, odkud jej získávají, a jediné, co je trápí, je „hrozba“ z východu. „Síly dobra“ zde představuje sbírka představitelů těchto reakčních kruhů, jejichž ruce se nikdy nedotkly pořádné práce. Jejich vůdcem je Gandalf, šiřitel zpátečnické ideologie, s jejíž pomocí udržuje obyvatelstvo v nevědomosti a strachu před pokrokem. (…)

   Není pak divu, že Saruman, zastánce utlačovaných a přítel pokroku, je prohlášen za zrádce, a jeho sídlo je zničeno bojůvkou fanatických zpátečníků. Když pak šíří socialismus v Kraji, je chycen a bez soudu potrestán hobity, podporovanými a placenými kapitalistickou mocností Gondorem. (…)

   Ale socialismus se naštěstí nedá zničit hozením jakékoli své relikvie, i té nejposvátnější, do ohně. Drž se Mordore, obklíčený nepřátelskými reakčními sousedy.

  2. Predsalen, musíme brať v potaz to, že on bol jeden s tých Prvých, čo začali s fantasy, takže vtedy sa to bralo ináč ako dnes, v dobe martina a eriksona.

  1. Krásná pravda 🙂
   Ano, záleží na tom, jak je ten příběh vyprávěn.
   A netýká se to jen povídek a knih, ale i skutečnosti.
   Kolik je lidí, kteří vidí všechny cikány/araby/kohokolivjiného jako ty nejhorší.
   Kolik lidí si opravdu myslí, že všichni mají v hlavě jen terorismus, krádeže a sociální dávky, aniž by přemýšleli nad tím, že, světe div se, jsou všichni lidi stejní, ať už žijí v Africe nebo Evropě, dnes nebo před pěti tisíci lety.
   Já vám řeknu kolik – o hodně víc, než si připouštíme.
   Je mi jasný, že tenhle článek je o něčem jiném, ale pokud se to pojme právě tak, že jedna strana je slepě „dobrá“ a druhá „špatná“ a pak by to mělo hezkou pointu, tak by to mohlo stát za to.
   (Ne že mi to vyfouknete! No dobře, já vím, že bych se nedopočítala, kdybych začala příběhy s tímhle tématem hledat:)

 7. A co takoví Dalekové? Ti rádi ničí všechno, co jim stojí v cestě.
  Ono je jednodušší mít prostě bandu něčeho, co je zlé. Obzvlášť, když máš co dočinění s nějakou fantasy popř. sci-fi kde máš prostě válku. Taková menší propaganda pro svoje lidi nikdy neuškodí. A že zrovna žádný přeběhlík není? Co se dá dělat.
  Nejlepší je mít dvě strany, u každé pro a proti, aby pak sám autor nevěděl, na jakou stranu by se přidal.

  1. U Daleků je to ale tuším nějak vysvětlené nebo ne?
   A nebyl tam náhodou jeden hodnej? Aspoň chvíli? (V nějakém tom dílu Rose. Ne Dalek, jeden z těch dílů u konce tuším, ale úplně jistá si vážně nejsem).

   1. Byl, ale jen proto, že nabral část DNA Rose a pak se mu začaly vytvářet emoce. A jo, je to u nich vysvětlené, ale jsou tam taky, aby se objevili prostě zle zlí nepřátelé.

   2. Byl. A v Dalecích na Manhattanu byl taky jeden, co tak trochu rebeloval. Jinak se k Dalekům dají dodat už snad jen Cybermani, Sontarané a Ticho.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *