Úsměvná klišé 13: Elektrikáři vymřeli

Představte si, že dojde z nějaké katastrofě a vy žijete v postapokalyptickém světě. Ve světě, v němž doktor medicíny je najednou velice cenný, kdežto doktor práv by se mu měl naučit podávat nástroje, aby našel uplatnění. Ve světě, v němž člověk, který umí pěstovat zeleninu, má větší šanci přežít, než zběhlý ekonom, kterému jsou najednou všechny peníze k ničemu, protože nemají cenu. O čem budeme mluvit? O tom, že v případě zombie apokalypsy se zombie asi stávají jen z určitých profesí.

(Předem článku říkám, že na oblíbený seriál o chodících mrtvých se nedívám, takže pokud o něm v komentářích začnete, nebudu tušit, o čem je řeč.)

Naštěstí se toto klišé netýká všech prací na téma postapokalyptického světa, ale zaznamenávám ho čím dál tím častěji. Představte si svět, v němž propukla oblíbená zombifikace části obyvatelstva. Lidé, kteří zbyli, nyní přežívají, jak se dá.

Prvním jevem takového světa často je, že náhle jsou v něm bez problémů k nalezení tuny střelných zbraní, s nimiž se postavy záhy naučí zacházet. Zajímavé ale je, že zbraně nejsou problém, jenže cokoliv jiného nejspíš ano.

Vaše skupinka přežívá kdesi v ruinách, hřeje se u skomírajících ohníčků, jí prošlé konzervy a strádá nemocemi. Proč? Protože v okamžiku apokalypsy všichni lidé na Zemi najednou přepnuli cosi v hlavě z „moje profese“ na „jedinec, co očividně nic neumí“ a „opuštěné obchody a skladiště“ se změnily na „spousta věcí, s nimiž nevím, co dělat“.

V takovéto skupince totiž jsou často jen lidé, kteří se v nastalé situaci neorientují, a mezi nimiž jako maják vyčnívá hlavní hrdina, který mívá trochu jinou osobnost, než „zcela nepoužitelná hromádka roztřesených nervů“. Skupina však nehledě na svoji velikost postrádá takové postavy jako lékaře, lékárníka nebo obecně někoho, kdo by věděl, že když se podívá do první opuštěné lékárny, najde něco užitečného.

Původně jsem ale chtěl psát hlavně o těch elektrikářích. Je jasné, že v případě zkázy bude přerušena dodávka elektrické energie. Bez elektřiny nefunguje dneska nic a jakmile nefungují elektrárny, všechno jde do kopru.

Vážení, za posledního půl roku jsem poznal pár lidí, co se tématu věnují a mohu vám říct následující. Nemusíte být MacGyver, abyste byli schopni dát dohromady skoro cokoliv na koleni. Lidi, kteří natáhnou elektřinu po celém domě a jsou schopni sestavit z hromádky součástek cokoliv. A když se procházíte po světě plném zničeného všeho, kolik máte k dispozici součástek? KOLIK CHCETE!

Mohl bych ukázat prstem na člověka, který by během týdne našel potřebné komponenty (stačí kámen hozený do vitríny prvního obchodu s elektronikou) a vyrobil by na střeše solární a větrnou elektrárnu. K tomu pár akumulátorů a najednou by si doma mohl svítit a na cirkulárce řezat dřevo na zimu. Jakmile by se něco porouchalo, hned by to opravil. V mezičase by tyto znalosti mohl předávat dalším lidem, aby ti s trochou technického nadání mohli dělat to samé.

Opakuji, že tohle klišé naštěstí není až tak běžné, ale pokud ve vaší skupince přeživších je dejme tomu dvacet lidí, zamyslete se, kolik z nich by mohlo mít potřebné znalosti, aby zvládli něco užitečného. Ani jeden? Promiňte, ale to v případě vaší apokalypsy byli oběťmi zombie nákazy všichni lékaři, kterým nejvíc ze všeho chutnají mozky elektrikářů?

Mnoho lidí vykonává profese, díky nimž by byli pro skupinku lidí v podobných podmínkách nepostradatelní. Spousta z nás se něčemu potenciálně využitelnému věnuje ve volném čase. Když píšete o lidech přežívajících v troskách města, zkuste se zamyslet nad tím, zda je dvacítka individuí bez jakýchkoliv praktických dovedností skutečně reálná. Technik, lékař, řemeslník s využitelným zaměřením. Tihle všichni jsou mezi námi a něco dovedou, nejenom se krčit u skomírajícího ohně a čekat, kdy přijde povel k útěku před nemrtvolami. Klišé o bezmocných lidech stojí na hliněných nohou a jen málokdy se dočkám uvěřitelného vysvětlení, proč je planeta plná jedinců, co nic neumí. Vysvětlení je takové, že ztratili smysl života a tak náhle už nemají ani sílu se do něčeho pouštět? Prosím, to jako vážně?

V takovéhle situaci byste náhle rychle přehodnotili, kdo je hrdina. No a co, že umíte střílet zombíky do hlav, vy jste nezprovoznili naftový generátor, díky kterému můžete žít zase trochu jako lidi. Uděláte z těch osob zoufalé chudáky, jen abyste vytvořili patřičnou atmosféru? Doufám, že v tom případě bude ta atmosféra tak hutná, aby zakryla výše zmíněný nedostatek.

Sikar

15 thoughts on “Úsměvná klišé 13: Elektrikáři vymřeli”

 1. Další pěkný článek :-). Inu, v takové skupince je to jednoduché, pokud mají opravdu smůlu, pak má po zombie-apokalypse automechanik o kolečko navíc, elektrikář dostal pecku do hlavy ze spadlého drátu, lékař je věčně pod vlivem drog, na tesaře v bouři spadla střecha dříve vyhořelého a nyní upravovaného domu, stavitel byl zrovna s truhlářem uvnitř, zedníka, když to viděl, postihla mrtvička a namůže teď hýbat rukama, pilot je od jakéhokoli letiště zrovna moc daleko, protože byl na dovolené, když to přišlo, policista zrovna patří do kategorie zkorumpovaných budižkničemů, na kameníka spadla skála, bacila ho do hlavy a teď skoro nevidí, hodinář alespoň všem opraví hodinky a hlavně tu máme spisovatele, aby to všechno napsal, zdokumentoval, načeš ho sežrali nemrtví, zatímco duchem nepřítomný přemýšlel, jak z takového světa ven 😉

 2. Konečně jsem se dočkal toho, že se mnou někdo souhlasí. V ohledu dostupných součástek je brzce postapokalyptický zombie svět ráj.

 3. No, v oblíbeném seriálu a hře na stejné téma, sem tam nějakej ten generátor byl. Často se tam ale zmiňuje, že generátory dělaj moc hluku a potom zombáky tahaj na sebe. Což je dobrý point. Ale to nic nemění na tom, že je opravdu skupinka většinou plná neschopných lidí (krom jednoho až tří jsou to většinou prostě nahraditelné postavy, v tomto případě také označovány jako „žrádlo pro zombie“ nebo „návnada“).
  A s hrdostí (nebo možná ne) přiznám, že já bych byla právě takový tvor k ničemu.

  1. V takovém případě se hodí co nejhlučnější generátor a opravdu hodně dlouhé dráty k úkrytu 🙂 Vedlejší doplněk potom byl úzký průchod v plotu kolem generátoru, vybavený elektricky hnanými kotouči a pásovým dopravníkem (z JZD) který kousky nemrtvých odvážel dál od průchodu 😀

   Použito v jedné hře na hrdiny na motivy zombie apokalypsy…

 4. Přesně tohle mě napadne pokaždé, když vidím nějaký zombie horror. Vypne se elektřina, a já si vždycky říkám „proč někdo nevezme např. autobaterii nebo nějaký generátor a nevyrobí ji nějak“ ?

  Ostatně nemusí to být jen zombie horrory. Např. na blog.cz bylo jednou téma týdne „život bez elektřiny“ a hodně lidí tam psalo svoje úvahy, jak by takový život vypadal, ač je to nereálné (elektřina není jen v zásuvkách, ale třeba i v lidském těle. Už jen, že tohle píšu vzniklo proto, že můj mozek vysílá elektrické impulzy a proto by svět bez elektřiny asi neexistoval vůbec – hlavně né s živými tvory, ale…) spoustu z nich zapomíná, že elektřina se dá vyrobit různě a pokusy o to ji vytvořit sahají tak extrémně do historie, že…

  No – co je ještě horší, tak někteří opravdu věří tomu, že jednou nás svět bude bez elektřiny (!!!) a teď není řeč o šílených konspirátorech. Ale dost často kolem sebe slyším lidi, co použijí řečnický obrat „až nás jednou technika zradí, tak budeme rádi, že máme xx“ (za xx si dosaď jakoukoliv neelektrickou věc) a já stále nechápu, proč by nás měla technika zrazovat a proč lidi, co dneska ví, jak ji vyrobit, by ji nedokázali vyrobit znovu, pokud by nastala fakt nějaká krize (válka např.). To už jsem šel ale mnohem dál no 🙂

 5. Ale když oni ti elektrikáři a „ti co něco umí“ vymírají už teď. Kolik tu máme teologů, sociologů, ekonomů a manažerů? A kolik tu máme lidí, co umí spravit pračku? Kolik tu máme hysterických maminek, co neumí dát ani první pomoct dítěti, které zhltlo nanuk? Profesní apokalypsa je už teď… A doufám, že nebude hůř.

 6. Mně to nepřijde zas tak nereálné. Kolik je dneska okolo nás lidí živících se vysedáváním v kanclu a krafáním nesmyslů do počítačů? A i mnozí z těch, kdo se živí něčím užitečným, jsou jen součástí výrobního postupu, který zahrnuje mnoho řemeslníků, mnoho fází. Stroj už dneska nevyrobí jeden člověk, i kdyby ovládal sváření, frézování nebo jakékoli řemeslo jako mistr světa. Jo, opravit generátor snad svede někdo i sám, ale když náhodou potřebné součástky nebudou za nejbližší výlohou, bylo by potřeba pěkného zástupu lidí a profesí, aby je vyrobili – a že by se všichni sešli v jedné malé skupince uprchlíků? A kdo jim vyrobí nástroje atd?

  1. Na druhou stranu, ne všichni, kteří mají kancelářská zaměstnání, umí jen ťukat něco do PC – jednak se lidé neživí jen přímo tím, co vystudovali nebo vystudovali víc oborů (a třeba se neživí ani jedním) a mnoho lidí má také nějaké koníčky, často dost pestré. Co se třeba zrovna elektrikářů týká, tak jen během asi dvou minut jsem si vzpoměla na čtyři lidi, kteří se tím neživí, ale elektřinu by udělat uměli, zvlášť, kdyby je k tomu dohnala nouze. Navíc si myslím, že v nouzové situaci v sobě někteří lidé objeví schopnosti a dovednnosti, o nichž snad ani nevěděli, že je mají 🙂 Ono přísloví, že nouze naučila Dalibora housti, taky nevzniklo jen tak pro nic za nic.

 7. A z nějakého důvodu mizí při apokalypsách i všechny knihy a příručky. Takže si ani nikdo nemůže přečíst návod, jak zprovoznit generátor, nebo najít příručku, jak přežít v postapo světě.

 8. Ono to ale moze byt o aktualnych prioritach skupiny.
  Dajme tomu, ze skupina v prvom rade potrebuje prežoť útoky zombíkov, následne neumrieť na choroby a od hlavu a mať v skupine ľudí, kt.udržujú morálku a dobrú náladu/nádej.
  Elektrický generátor nemusí byť vôbec priorita, vlastne ho potrebuješ iba na svietenie (jasné, cirkulár a iné veci). Možno by začali využivať najmä denné svetlo a v noci by spali ( a strážili).
  Proste by to nevyužili.
  V antike poznali základy parného stroja, ale nemali pre neho využitie.
  Aj teraz sú technologie kt.využivame minimálne lebo su pre nás drahé ( a nemyslím len finančne, proste existuje za ne jednoduchšia alternatíva).
  Kolapsy civilizácii sa skutocne udiali a niektoré technologie sa stratili alebo museli byť pbjavené znova.
  Mayovia vedeli v stredoveku počítať dráhy planet ale po kolapse ich civilizácie bolo ich prioritou niečo iné, urcite pár generácii sa tieto poznatky držali ale potom zanikli.

  Rovnako navigačné znalosti ludi z Tichomoria, boli schopní opakovane prísť na vzdialené ostrovy, ale neskôr sa styky uplne prerusili (Nový Zeland)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *