Vyhlášení výsledků Bleskovky #3

Po značném zpoždění (já a mé zdraví se všem klaníme a omlouváme) mám pro vás konečně vyhlášení výsledků třetí Bleskovky. Jak si asi vzpomenete, účastníci měli pět dnů na napsání krátkého novinového článku na téma „Na skleničku s čtvrtbohem“ a my obdrželi třináct soutěžních příspěvků, ze kterých všechny splnily formální požadavky – veliká pochvala všem autorům! Nebudu dlouho zdržovat, jdeme na věc:

Potěšilo mě, že nepřišla žádná vyslovená tragédie. Pokud tedy někomu připadá, že má málo bodů, je to proto, že jsme jeho povídku posuzovali vůči ostatním – nebyla tedy špatná, prostě přišly lépe zpracované příspěvky. Ale o tom holt to soutěžení přece je, změřit síly s ostatními.

Novinka (kromě již obvyklých změn v zadání, které na vás kujeme, abychom vám dostali do krve čtení propozic) tohoto kola je, že máme souhlas všech účastníků ke zveřejnění jejich povídek. A proto vás nejprve nechám pokochat se výsledky, pak postupně doplním na stránky jednotlivé soutěžní příspěvky, jak jsme je dostali.

Příjemné je, že ani jedna povídka nedostala od nikoho jen jeden bod. Také všechny nápady byly opravdu zajímavé. Ale protože konkurence byla silná, na chvostu startovního pole zůstaly DieDie se svým takřka reklamním článkem o alternativní lékárně Připijme si na zdraví a stálice Bleskovek LuluFairy s bulvární Kauzou Achileus. Obě povídky měly nápad, ale pohořely na zpracování. Prostě se to tentokrát nepovedlo, zatímco jiným ano. Je mi líto, dámy, ale někdo prostě vždycky poslední být musí.

Na jedenáctém místě se umístil Šíma s článkem Na skleničku s čtvrtbohy? Nevyhranil si žánr článku, kterému se chtěl věnovat, a spoustu věcí sděloval jako fakt, i když by si to redaktor neměl jak zjistit. Bohužel, i takový je dnes tisk.

O deváté a desáté místo se dělí se stejným počtem i rozložením bodů Vlčačka s článkem Jak se stát v Česku superhrdinou a Dragilia se Zástupy v redakci. Ze Superhrdinů čišelo moralizování s taktem tanku typu Sherman, zatímco Zástupy, i když vtipné, patří na bložínek a nejsou novinovým článkem. Oba články zakulhaly na formulaci a docela jsme to obrečeli všichni tři.

O příčku výše skončil Karel Čížek a nejakčnější zpráva z téhle Bleskovky: Policejní zásah zdecimován sérií výbuchů, počet mrtvých neznámý. I tady se ale jedná o jakýsi hybridek, který sám neví, čím je. A musíme autorovi přiznat, že dodržel tradici současných titulkářů – ve srovnání s titulkem vyzněl sám článek poněkud do ztracena.

Anekron a Na symboly české státnosti nám vrah sahat nebude! skončili na místě sedmém. I tady byla dodržena titulkářská tradice, pro změnu ta, že by nadpis neměl mít s obsahem mnoho společného. Nebylo to špatné, ale nebylo to ani tak dobré, aby to bylo úplně dobré. Tady je to místo v naprostém středu pole opravdu zasloužené.

Adanael autora Zbyňka Moravce získal stejný počet bodů, ale s vyšší známkou, než předchozí příspěvek, proto je o stupínek výše. Záhada zůstala nerozluštěna, článek působí neuzavřeným dojmem. Chtělo to trochu dotáhnout.

Rozhovor Sabiny Dudové pod názvem „Co druhý den se mne kdosi pokouší otrávit“ obsadil páté místo. Opět, nápad byl dobrý, nicméně uteklo zpracování. Tentokrát chyběla pointa a správná volba slov – nedá se nic dělat, krátké rozsahy vyžadují opravdu dobré zpracování.

Upoutávka na knihu Nová Nobilová z pera (z klávesnice?) Ireny Moravcové skončila jako čtvrtá. Oceňujeme pohotovost autorky a velmi nenásilné zapracování témat, vynikající řemeslo, jen to chtělo ještě trošinku šmrncu. Tak příště.

A teď nás čekají vítězové. Ano, vítězové, protože první tři povídky sdílí jak počet bodů, tak jejich rozložení, takže si do sborníku nasyslíme celé trio. Jen houšť a větší kapky!

Unikátní Žižkovská soudnička číslo CCLXII – Flamendrova ohnivá jízda demolovala Husovu třídu přišla od TlusŤjocha. Precizní zpracování a šmrnc nám dovolily odpustit i drobné překlepy.

Rusalka nás pozvala Na skleničku s literaturou – i zde se jedná o upoutávku na knihu, nicméně je to tak šílená kniha, že teď si ji chci přečíst! Ale ten jeden překlep, který se vyskytl, byl skutečně vražedný!

Jela Abasová se zmínila, že se jedná o její první soutěžní příspěvek vůbec. Děkujeme, že si k účasti vybrala právě nás. Její Štyri otázky pre Štvrťboha byly zajímavým rozhovorem. I tady prosáklo nějaké to moralizovaní, ale protože nenásilně zaplulo do kontextu, budiž.

Děkujeme všem autorům, kteří si našli minutku (nebo dvě, nebo tři, nebo pár hodin) a poslali nám svůj příspěvek. I když samozřejmě velmi gratulujeme těm „sborníkovým“, tohle platí pro všechny: bez vaší odvahy a ochoty k účasti by Bleskovky nebyly. A nás to baví. Takže vážně, děcka, dík!

Ovšem nemyslete si, že si od Bleskovek odpočinete nějak na dlouho. Zůstaňte naladěni a těšte se.

A ty povídky vyvěsím pravděpodobně v pátek – protože pro změnu práce. Ach jo.

5 thoughts on “Vyhlášení výsledků Bleskovky #3”

  1. Gratuluji vítězům. A už teď jsem zvědavá na konkrétní články. 🙂

    Trochu zamrzelo, že můj pokus o fejeton očividně nevyzněl, jak jsem očekávala (protože fejetonu by se nálepky „bložínkový článek“ asi dostat nemělo). Ale co se dá dělat. 🙂

  2. Gratulace všem zúčastněným. Škoda, chtěl jsem být mezi vámi, ale nějak to nevyšlo. Tak snad příště.
    Už se těším, až si ty články přečtu.

  3. Gratulace vítězům! Sice skončit těsně pod stupni vítězů trošililinku zamrzí, ale jinak jsem s výsledkem spokojená. Díky pořadatelům, že do toho investujete svůj čas a těšíme se na příště 😉

    1. Už jsem si bleskovku přečetla , na styl psaní Tlusťjocha jsem velečastými návštěvami zvyklá a líbilo se mi to – moc. Gratulace autorovi i pořadatelům soutěže. Dobrý počin to jest.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *