Prázdninové psaní Triumvirátu 2016 – vyhlášení

A je to tady. Pro jednou dodržujeme termíny – je to hezký zvyk a chtěli bychom se k němu vrátit… Dětičky větší i menší si už odnesly vysvědčení, vysokoškoláci mají buď ultimátní veget nebo maximální stres, pracující buď mají dovolenou, nebo koukají na to, jak má dovolenou někdo jiný, prostě nejvyšší čas psát. A tak nebudu zdržovat:

PPT16expres
Obrázek na pozadí je Londýn z ISS pořízený v roce 2015 astronautem Kjellem Lindgrenem, NASA

Pokud se to někomu blbě zobrazuje, přepíšu vám to i textem prostým:

 • žánr – Urban Fantasy (hezky česky „městská fantasy“, vysvětlení pojmu třeba v článku na Fanzine, jinými slovy je o něm psáno na Fantasy Planet)
 • téma – Vědecká práce

Termíny:

Vyhlášení soutěže: 30.6.2016, uzávěrka soutěže: 31.8.2016 do půlnoci (jakmile se objeví na e-mailu datum 1.9., smůla). Vyhlášení výsledků: 30.11.2016 (pokud se s tím vypořádáme rychleji, dostanete výsledky rychleji).

Ceny:

Při účasti 10 a méně povídek oceníme pouze první místo dárkovým poukazem do knihkupectví v ceně 500,- Kč. Při účasti 11 a více povídek oceníme další dvě místa poukazem na 200,- Kč. Taky od letošního roku dostane (dostanou) vítěz (vítězové) plaketu na památku, že soutěžili a vyhráli. No a klasicky, vítězové patří do sborníku. Při sdíleném obsazení výherního místa získávají oba autoři stejnou cenu (tj. dvě první místa dostanou dvě první ceny, plus bude obsazeno druhé a třetí místo, bude-li na ně stačit počet zaslaných povídek).

Způsob odevzdání:

 • V souboru DOC nebo DOCX pojmenovaném názvem povídky na e-mail info@triumvirat.czne, nebudeme akceptovat .odt nebo .pdf nebo jiné formáty. Potřebujeme kontrolovat formátování, počet znaků a podobně. Ne, nemusíte si kvůli tomu kupovat mrkvosoftí ofisy, drtivá většina textových editorů vám aspoň jeden z nich nabídne po povelu „uložit jako“; pokud máte kruté principy, které vám nepovolují v .doc nebo .docx ani ukládat, pak jsme na vás moc mainstream, ale ani kvůli tomu nebudeme (minimálně prozatím) tuhle podmínku měnit.
 • Místo mezer v názvu souboru prosím použijte podtržítko aby_byl_nazev_bez_mezer.
 • V textu e-mailu kromě libovolného vzkazu vyplňte následující:
  • Vaše jméno, popřípadě přezdívku, pod kterou vás známe
  • Zda souhlasíte se zveřejněním povídky Triumvirátem. Zveřejnění bude jedno na stránkách a jedno případně ve sborníku, pokud se umístíte. Pokud se dostanete do sborníku, máte automaticky nárok na autorský výtisk, což je v tuto chvíli jediná odměna za zveřejnění, kterou vám můžeme nabídnout.
  • Jméno, pod kterým má být vaše povídka uveřejněna. Klidně to může být vaše občanské jméno, naprosto nesouvisející pseudonym, jenom přezdívka, kombinace jméno-přezdívka-příjmení… Co sem napíšete, to se pak objeví u povídky.
  • VZOR: „Ahoj, tady Cirrat. Souhlasím se zveřejněním v rozsahu podle zadání pod jménem Olga Xaverová.“ Nic víc po vás nechci. Takhle mi to úplně stačí. Můžete se rozepsat i víc, ale tohle mi opravdu stačí. Fakt.
 • Do 24 hodin bych vám měla potvrdit, že váš e-mail přišel a splňuje všechny náležitosti. Pokud se tak nestane, pište do komentářů, na facebook, posílejte pohledy, poštovní holuby nebo kouřové signály. Prostě urgujte.
 • Pokud pošlete svůj soubor včas a najdu vám tam nějaké nesrovnalosti ve formátování nebo v doprovodném textu, dám vám čas na opravu do uzávěrky soutěže.

Slibujeme, že vaše údaje nebudeme předávat žádným dalším subjektům bez vašeho výslovného souhlasu.

Další podmínky:

 • Každý autor může poslat jednu povídku, která nebyla zaslána do žádné jiné soutěže. Pokud jste ji rozepsali pro jinou soutěž, ale neposlali, pak tuhle podmínku neporušuje.
 • Povídka nesmí být zveřejněna před datem uzávěrky soutěže, tj. od 1. 9. 2016 klidně zveřejňujte.
 • Přijímáme příspěvky v češtině nebo ve slovenštině.
 • Minimální přípustný počet znaků: 10 000 včetně mezer.
 • Maximální přípustný počet znaků: 36 000 včetně mezer (to je 20 normostran a mělo by vám to stačit).
 • Žádné ilustrace nejsou povoleny. Žádný Word Art nebo podobné věci nejsou povoleny.
 • Písmo Arial, velikost 12 bodů, řádkování 1,5. Všude. Včetně nadpisu.
 • Před textem povídky uveďte ještě jednou její název a své jméno (nepočítá se do limitu pro počet znaků).
 • Není podmínkou, ale uvítáme: název povídky v záhlaví a číslování stránek.

CAVEAT:

Soutěžním příspěvkem budiž povídka. POVÍDKA. To je podle Slovníku spisovného jazyka českého (Academia, 1989) kratší prozaický útvar epický, jehož kompozice ani tematika není vázána žádnými ustálenými pravidly.

Pokud někdo ještě tápe, dodávám, že „epický“ tu znamená výpravný; vypravující děj a „děj“ je co se děje (událo nebo udá); dění, proces, událost, příběh. Všechno stejný zdroj.

Takže pokud mi někdo vtipně pošle vědeckou práci, že ha, ha, vtip, a nebude tam žádný děj, žádný příběh, pak nesplnil podmínky. Ha, ha, to jsme se při diskvalifikaci nenasmáli.

Hodnocení soutěže:

 • Hodnotí Triumvirát. Pokud bude přidán další porotce, bude tato informace veřejně sdělena na stránkách triumvirat.cz v samostatném příspěvku.
 • Hodnocení bude nejpozději v termínu uvedeném výše odesláno soutěžícímu na e-mailovou adresu uvedenou při odevzdání povídky a zároveň zveřejněno na stránkách triumvirat.cz
 • Při hodnocení soutěžních povídek nebude brán ohled na autorův věk, mateřský jazyk, technické vybavení, zdravotní handicap nebo další podobné faktory.
 • Při hodnocení povídek bude mimo jiné zvážena práce s jazykem, pravopis a gramatika, dodržení výše uvedených podmínek aj.
 • Každý hodnotící udělí povídce určitý počet bodů a napíše k ní krátký komentář. Případní zájemci o podrobnější kritiku, jak ji v Triumvirátu provádíme, bohužel musí chvíli posečkat, protože máme kvůli časovému přetížení stop stav.
 • Pořadí povídek určuje: součet bodů ode všech hodnotících. V případě shody vyhrává ten, kdo má větší počet vyšších hodnocení (např. 5+3+3 vyhraje nad 4+4+3 – ale to je jen příklad, kde jsem použila bodové hodnocení z Bleskovek).

Automatické nepřijetí/diskvalifikace povídky:

 • Zaslání povídky v jiném než uvedeném formátu souboru.
 • Když to nebude povídka (viz caveat výše). Může to být nepovedená povídka. Může to být pokus o povídku. Může to být výborná povídka. Ale vždy to musí být povídka.
 • Nedodržení minimálního nebo maximálního počtu znaků včetně mezer.
 • Nedodání průvodního textu e-mailu (nějaká identifikace autora, souhlas se zveřejněním a jméno pro zveřejnění).
 • Text povídky bez diakritiky (pokud to nevyžaduje příběh).
 • Zaslání do soutěže povídky, která byla předtím podána Triumvirátu ke kritice.
 • Zpětně při zjištění plagiátu, fanfikce nebo povídky, která již byla někde zveřejněna.

To je vše. V případě jakýchkoli nejasností či otázek se na nás kdykoli obraťte.

17 thoughts on “Prázdninové psaní Triumvirátu 2016 – vyhlášení”

 1. Chce se mi říct sprosté slovo 😉
  30. 6. jsem odeslala do Žoldnéřů povídku o korodujícím prevítovi, jejíž dopsání a odeslání do Zimního spánku jsem o jarňákách proprokrastinovala. Na Žoldnéře má dle mého málo havranů a temných kápí, ale sem by sedla jak prdelka na hrnec…
  No, co už, že jo?

 2. Sedlám svého potkana a labyrintu Podměstí jdu lovit nějaké vědce. Budou muset na nucené práce.

 3. No, tak i tentokrát asi z toho nic nebude.
  Urban fantasy sice fajn – pár nápadů bych měl. I na vědeckou práci bych něco našel – nápady se občas hrnou. Ale za nic na světě nemůžu přijít na to, jak tohle téma a žánr zkombinovat a vymyslet něco, co není absolutní paskvil, kde není jedno či druhé totálně nadbytečné.
  Fakt z toho chytám depku.

 4. Mám dotaz (jestli můžu mít dotaz, jestli ne, tak nemám). Tématem „Vědecká práce“ se rozumí pouze nějaký vědec v laboratoři za dveřmi v tunelu Blanka, zkoumající účinky odvaru z babského ucha na magické schopnosti kouzelného sluchátka? Příklad. Nemůže to být prodej vědci s využitím materiálu (např. černý trh s hazií v Pařížské kanalizaci) pro vědecké účely?

  Ve zkratce: „Koupil jsem nelegálně hazii, abych dokázal, že narozdíl od všeobecného přesvědčení, nemá žádné magické účinky a vyvolané vize jsou pouze haucinace.“
  Načež obsahem povídky by byla koupě hazie a dialog/monolog objasňující, co se na něm zkoumá?

  Jsou to jen příklady, v obou případech by se jednalo o fanfikce. Hazie je droga z knížky Ursuly Le Guin.

  Děkuji za odpověď.

  1. Trochu nechápeme účel dotazu. Téma je dané a jak se s ním autoři poperou, je čistě na nich. Základem je poslat nám povídku (viz caveat), to ostatní je věcí zpracování a trochy štěstí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *