Zase jednou o mytologii – útok femreletenů

Před časem jsem se v jednom článku zabýval otázkou, zda je dobré míchat existující mytologii s vlastní vymyšlenou, dávat řecké bohy do fiktivního světa, pro který je Řecko španělskou vesnicí, apod. Co se však stane, když to uděláte svým způsobem naopak?

Někteří autoři vymýšlí od píky vlastní svět, jiní roubují fantastiku na naši realitu. Vlastní svět obydlí buď normálními tvory, které známe z naší reality, nebo si vymyslí vlastní faunu a flóru. Pochopitelně mohou obojím najednou. Do naší reality je zase možné přidat tvora, ať už mytologického nebo zcela vymyšleného. Všechny tyhle přístupy jsou správné a fungují.

Problém nastává, když díky propojení mytologií dojde k totálnímu nevyužití potenciálu.

Stručně a jasně, na Zemi je nespočet mytologií a ještě větší množství božstev, bytostí, příšer, atd., z nichž si můžete vybrat. Chcete psát fantasy založenou na mytologii? Prosím, zvolte část světa a račte si vybrat z nepřeberné hromady potvor, s nimiž se může váš hrdina střetnout, osedlat si je nebo alespoň posedět u sklenky vína (ocení hlavně satyrové). Některé mytologie jsou bohatší, než jiné, další zase bizarnější a pro lidi z druhého konce světa nepochopitelné. Všechny mají ale jedno společné – dá se s nimi dobře pracovat, když píšete fantastiku.

Když už si dané reálie vyberete, je taky hezké se jich držet. Zkrátka aby došly pořádného využití a vy jste ukázali, že když už o tématu píšete, máte o něj taky doopravdy zájem. Nezůstali jste na povrchu, šli jste alespoň trochu do hloubky.

Představte si takovou povídku. Odehrává se v minulosti a mytologické bytosti a bohové jsou v tomto světě zjevně realitou. Hrdina se modlí k pohanskému bohu, který mu za to sešle znamení, aby naznačil, že je na jeho straně. Náš vyvolený se tedy chopí meče a vypraví se na cestu, během níž ho v lese přepadne smečka dravých femreletenů. Protože čtenáři byly předloženy mytologické reálie, sedá k počítači a dá si femreleteny vyhledat. Nenajde však nic. Na žádném seznamu mytologických bytostí se femreleten nevyskytuje. Google mlčí nebo se ptá, zda jste měli na mysli fermentaci letounů.

Možná vám to může připomínat kus téměř rok starého článku, ale přece jen mi přijde, že je dobré to zmínit znovu, tentokrát v trochu jiném světle. Nevymysleli jste si bytost, se kterou jste čtenáře neseznámili. Pro změnu jste si vymysleli bytost, která působí jako pěst na oko, ať vypadá jakkoliv a dělá cokoliv. K čemu je, že hrdina se modlí k Odinovi, jeho parťačkou je vysloužilá valkýra a ohání se mečem, který vykoval trpaslík Sindri. V takovém momentu očekávám, že pokud má hrdina s něčím bojovat, bude se jednat o trola nebo jinou potvoru vypůjčenou z té samé mytologie.

V tomto případě se vůbec nemohu zlobit, že jste si nějaký pojem vypůjčili odjinud. Patří tam. Je tam doma. Pokud chcete na místo staletími ověřené příšery nasadit něco, co jste vymysleli sami během čtvrt hodiny, nechť to má alespoň nějaký důvod. Poslal snad Odin hrdinu vybít femreleteny, protože se jedná o tvory, kteří nepochází z tohoto světa a pro jeho havrany, tudíž i pro něj jsou neviditelní? Fajn, tohle už mi zní jako příběh.

Pokud ale reálnou mytologii napadne zčistajasna femreleten, jedná se o dvě věci – nevyužitý potenciál zvolené mytologie a výkřik do tmy. Jestliže chcete psát podle mýtů, je lepší, když je to konzistentní. Na čtenáře, který se těší, jakou příšeru vytáhnete z bájí, vaše vlastní horkou jehlou sešitá příšerka dojem většinou neudělá. Spíš ho trochu zkazí.

Sikar

3 komentáře u „Zase jednou o mytologii – útok femreletenů“

  1. Femreletenů… 10 krát rýchlo za sebou!

    Každopádne, na túto tému s veľmi dobrým spracovaním ma napadá svet Kate Daniels od autorskej dvojky Illona Andrews (manželia). Autori využívajú reálnu mytológiu do nášho „postapokalyptického“ sveta, kde zhmotnit niečo zvláda každý idiot, ktorý aspoň trochu vie čítať, má zlomok moci a hmlistú predstavu o tom, ako má také vyvolávanie vyzerať. Než by sme sa nazdali, tak na predmestí Atlanty robí paseku trojhlavý slovanský boh, z oblohy pršia okrídlené hady a jednotky SWAT se dôrazne dožadujú dalšej munície. 😀 A funguje to. Skrátka to treba vedieť.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *