Prázdninové psaní Triumvirátu 2016: vyhlášení výsledků

Je to konečně tu.

Jako obvykle, nejvíc zdržuju já, protože když si myslím, že budu mít konečně volno, nastane nějaká neočekávaná událost, která se musí strááášně rychle řešit. A já pak padám na ústavu a nestíhám. Za to se vám velice omlouvám, ale už se konečně blížíme do finále a bude líp (já vím, že to říkám celý rok – já tomu musím věřit, jinak by bylo hodně zle).

Než přistoupím k samotnému vyhlášení, mám tu rychlý přehled největších nešvarů:

 • Máme dva znaky, které autoři s urputnou vytrvalostí zaměňují a přehlížejí. Jsou to spojovník a pomlčka . Tyto dva znaky mají různou funkci a nejsou navzájem zaměnitelné. A mimochodem, ta předchozí pomlčka je tak zvaná krátká pomlčka; známe ještě pomlčku dlouhou a ta je zaměnitelná s pomlčkou krátkou. Ale ne se spojovníkem!
  Pokud chcete napsat krátkou pomlčku: Alt + 0150
  Pokud chcete napsat dlouhou pomlčku: Alt + 0151
 • Oooooooobrovský úvod versus malý příběh a zakrnělý konec. Prostě začnete psát, pak vám dojde dech, chuť, čas nebo limit znaků, tak to v tom místě utnete a nakašlat na to, že máte nepoměr. Hlavně, že je to napsaný, co?
 • Čárky jsou furt problém. Jak je to dlouho, co jsem na Facebooku hlásila, že si koupím papoucha, naučím ho řvát „Čárky, autore, čárky!“ a pošlu ho dělat nálety na soutěžící? No tak ještě furt. A v hojném počtu.
  Garantuju vám, že když pokoníte zadání a příběh samotný, ale napíšete ho hezky česky s dobrou interpunkcí, dočkáte se u nás pochvaly. Vítězství ne, ale pochvaly jo. Když člověk napíše dobrý příběh ve skvělém světě, ale dokoní to hrubkami a chybami v čárkách, občas fakt brečím.
 • Docela dost autorů se pořádně nevěnuje zadání. V tom nejste sami. Možná byste nevěřili, kolik lidí neumí porozumět psanému textu, nebo není ochotno si najít konkrétní definice, nebo využít to, co si přečtou, v praxi. Ale nemusíte nám demonstrovat, že takoví lidé existují. My to víme. Proto prosím zpomalte při psaní, zvlášť pokud vám od nás chodí poznámky typu „nesplněné zadání“ nebo „zadání splněno částečně“, a popřemýšlejte, čím by to tak asi mohlo být.
  Já vím, že tu padly zmínky o tom, že nám zabavíte kostky, už na začátku nás Fionor označil za smějící se bestie (vážíme si toho, bez sarkasmu), ale to, že se vám žánr nebo téma nehodí do krámu, ještě neznamená, že ho budete v soutěži ignorovat. Krucityrkn!
  Povídky, které skončily na nejnižších pozicích, mají společný znak v tom, že nesplnily zadání. Stačí vám to takhle?

No a když jsem zahudrovala, měla bych ještě pochválit:

 • Vytváříte čím dál tím zajímavější světy. Tentokrát nám nepřišla žádná plnohodnotná fanfikce, z čehož máme velkou radost (mimo jiné proto, že čtete propozice).
 • Hrajete si se slovy, ať už to umíte nebo to teprve začínáte zkoušet. A to je dobře. Jen houšť a větší kapky. Nebojíte se expresivity v přímé řeči (a tím nemyslím jen vulgarismy).
 • Domýšlíte logiku. Taky ne vždy, ale čím dál, tím víc. Jsme na vás patřičně hrdí.

A teď už nebudu dál zdržovat. Následuje přehled, od nejnižšího počtu bodů k nejvyššímu. Během pátku dostanou soutěžící na e-mail pdf soubor s hodnocením od jednotlivých porotců.

Tady mám dvě špatné zprávy: Viviana Stellata byla nucena jako porotce na poslední chvíli odstoupit, neb jí klekl notebook i s veškerým obsahem, a když se pokusila soubor s hodnocením poslat, přišel stejně rozbitý. A Benedikt hodnotil pouze bodově, protože jsou chvíle, kdy je datlování konkrétních komentářů poměrně obtížné. Nicméně všichni jsme živí (o zdraví pomlčím, to myslím nejsme nikdo) a budeme se na vás těšit při nějaké další příležitosti.

(Přehled je ve formě vloženého obrázku. Pokud budou problémy s jeho zobrazením, dejte mi prosím vědět.)

ppt2016_vysledky

PS: chtěli jsme pro vás připravit Mikulášskou bleskovku, ale odložíme ji na později. Protože nejsou síly, není čas.

7 komentářů u „Prázdninové psaní Triumvirátu 2016: vyhlášení výsledků“

 1. Na výsledky jsem netrpělivě čekal a tohle pro mě je nejen konec obrovského napětí, ale i moc milé překvapení v podobě třetího vítězství v řadě – a tentokrát, když se dívám na výsledky prvních tří míst, to bylo těsné a Viviana Stellata mohla pořadím mocně zamíchat, kdyby ji nezklamala technika.
  Každopádně bych chtěl pogratulovat svým soupeřům a soupeřkám. V téhle konkurenci bych se nestyděl ani za slabší umístění, protože laťka je nasazená opravdu vysoko. Kudos vám všem!

  Pokud se Vivianě podaří data nějak obnovit, byla by možnost dodatečné zpětné vazby i od ní? Určitě bych nebyl jediný, kdo to ocení.

  1. Po přečtení komentářů moje nadšení z vítězství (zcela právem) opadlo. A je to tak dobře. Je toho ještě hodně, co musím zlepšit (včetně sehnání lepšího korektora, který mi nenechá v konečné verzi špatně čárky).
   Každopádně jsem zjistil, že jakkoliv otravná je vševědoucí postava (opakovaně se tu o tom psalo), tak napsat postavu (navíc v ich-formě), která naopak ví méně než čtenář, je úkol plný záludností a nečekaných problémů. A že i iracionální jednání stále potřebuje alespoň trochu racionální vysvětlení.
   Pokud by se tomu někdo z Triumvirátu chtěl lehce věnovat v nějakém budoucím článku, byl bych za to vděčný.

 2. Gratulace Fionorovi a všem ostatním zúčastněným též. Poděkování porotě a také by mě zajímalo, jak by to (při těch opravdu těsných bodových rozestupech) dopadlo i s hodnocením Viviany. A pokud by data obnovila, také bych byla ráda za zpětnou vazbu. Výstupy od porotců jsou informace k nezaplacení, moc mi pomáhají a věřím, že mě posouvají dál. Takže ještě jednou všem zúčastněným diky a užijte si všichni pohodové Vánoce. A hurá na krváky, ehm, horory!

 3. Gratuluji vítězi. 🙂
  Jsem ráda, že jsem sebrala Fionorovu hozenou rukavici a něco jsem zase jednou jen tak napsala.
  Na zpětnou vazbu se velmi těším, je to věc, kterou postrádám ve spoustě literárních soutěží.

 4. Díky moc všem, kteří povídky četli a hodnotili, včetně Viviany (taky by mě zajímalo, jak by její hodnocení rozházelo tu celkem těsnou tabulku, zajímavé je, jak mají první tři místa celkem těsné rozestupy, pak odskok, 4-10. místo zase celkem na těsno, pak už jsou rozestupy větší, místy ale zase docela na těsno.
  Co se týče komentářů, překvapil mě komentář Liny Dee týkající se naformátování textu do bloku, že se to prý špatně čte. To mě celkem zarazilo, protože jsem to považovala za určitou normu, jak by text vypadat měl, právě aby se četl dobře.

  1. Nešlo spíš o to, že to byl dlouhý blok textu bez členění do odstavců? Protože ten se obvykle čte hůř.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *