Přespříliš vyvolený obětní beránek

Vyvolený. Nejspíš si představíte hrdinu, jehož příchod předpovědělo nějaké dávné proroctví. Může se dejme tomu jednat o dlouho ztraceného potomka legendárního krále, o němž se neví nic, kromě toho, že na <doplňte část těla> má mateřské znaménko ve tvaru <doplňte tvar> o velikosti mexického dolaru. Ano, zní to jako klišé, ale dává to docela smysl. Není s tím zrovna problém. Jenže co když ten váš vyvolený je přespříliš vyvolený?

Nemusí se jednat nutně o ztraceného krále, který má zachránit svůj lid. Vlastně nemusí být ani vyvoleným, mnohdy stačí kvalifikovaný. Znáte to. Určitá výška/hmotnost, zdravotní stav, vzdělání, zkušenosti v oboru. Setkáváme se s tím všichni dnes a denně. Na konkrétní experimenty, třeba testování léků, se hledají určité skupiny lidí, například kuřáci. Pokud se chcete živit jako taxikář, bylo by dobré mít řidičský průkaz. Stejně tak by ve fantasy světě nepřijali na místo krotitele gryfů někoho, kdo si myslí, že gryf je druh koláče.

Například mě takhle vždycky překvapovala známá Rumcajsova síla. Člověk by čekal, že takovýhle silák musel být kovářem nebo dřevorubcem. Ne, Rumcajs byl původně švec, což je povolání, na které se hlásili spíš fyzicky slabší jedinci, protože nevyžadovalo oproti výše zmíněným takovou sílu. Náš milý loupežník ve volném čase zřejmě rád navštěvoval jičínskou posilovnu.

Pokud jde o fantastiku, možností je neomezeně. Například obří roboty mohou řídit jen čtrnáctileté děti, protože jejich nervová soustava se lépe propojí s ovládáním. (Očekávejte pochopitelně bandu děcek s tunou psychických problémů. No, ukažte, jak znáte klasiku!) Čarodějem se stává sedmý syn sedmého syna. Neptejte se, jaké různé podmínky existují pro to, abyste se stali všemi možnými nemrtvými.

Nemusíme ani nutně hledat ve fikci. Doporučuji přečíst si tento článek na Wikipedii o etnické skupině lidí uznávající pět pohlaví. Jste androgynní? Bác, jste kvalifikovaní stát se třeba šamanem nebo médiem. (Fakt si to přečtěte, tohle je jedna z těch věcí, co vám můžou pomoct s tvorbou světa, aniž byste museli za každou cenu vymýšlet něco bombasticky fantastického.)

Pak tu máme takové ty věci, jako že na nějakých dveřích je kouzlo a otevře je pouze člen určité rodiny, čistá duše nebo kněz konkrétního boha. Přes zmínku o knězi se dostáváme k tomu, k čemu se blížím celou dobu – obětiny! (No dobře, nejen obětiny, nechytejte za slovíčko. Já jen, že to je častý případ.)

Že lidská oběť musí být panna/panic, to je taková léty prověřená klasika. Pokud se třeba vyžaduje určitý věk, pohlaví nebo barva vlasů/očí, beru. Pokud chcete v příběhu kněžím práci drobátko zkomplikovat, vymyslete si neobvyklou kombinaci (přece jen modrookých blonďátých vidíme kolem sebe víc než modrookých černovlasých) nebo opět povolejte na pomoc zádrhel, že se musí jednat o člena určité rodiny. To neselže snad nikdy.

Nebo to udělejte tak komplikované, že z toho rozum stojí. Najednou se vám totiž z kvalifikovaného stane tak překvalifikovaný, že už ani není vyvolený, ale přespříliš vyvolený.

Musí se jednat o: ženu, přírodní zrzku, modroočku, diabetičku, věk 20 až 25 let, prsa dvojky, hmotnost do 70 kg, výška nad 160 cm, nikdy neměla zlomenou kost, nejí plísňové sýry, má rada modrou barvu a salám vysočinu, nebyla těhotná… Mám pokračovat?

Obvykle je těch požadavků méně, ale upřímně, zrovna nedávno jsem v jedné povídce viděl podstatně delší a plný takových detailů, že byste toho člověka nenašli, aniž byste si podali inzerát. Hodně divný inzerát, na který by nikdo soudný neodpovídal. I kratší seznamy ovšem bývají už na první pohled problém, protože hledání by jistě zabralo nějakou dobu.

V povídce ovšem často nastane následující. Daná osoba je nalezena vcelku obratem poté, co ji potřebují. Bonusové body, pokud to je úplnou náhodou, například zrovna zaklepe na dveře a chce si popovídat o Ježíši Kristu. Hledajícím je ihned jasné, že se jedná o vhodnou osobu. Často i v případě, že na něco by bylo třeba se optat. Otázka, zda máte děti, není sama o sobě moc divná, ale bez kontextu podezřelá. Stejně tak o některých kritériích nemusí sama osoba ani vědět, a aby se na to přišlo, bylo by třeba nejméně nějakého lékařského vyšetření. Jak tedy váš velekněz ihned ví, že tahle je ta pravá, včetně přesně tří pih na levém stehně, nyní skrytých pod sukní, je mi záhadou. V případě, že některý z hledajících ovládá kouzelnou moc zajišťující mu zjistit o vás vše při prvním kontaktu, bylo by vhodné to zmínit. Ačkoliv to už začíná zavánět leností.

Jak rád říkám, všeho moc škodí. Když už hledáte oběť, která má být taková a maková, tak pokud chcete jednoduché řešení, ať jsou požadavky buď viditelné na první pohled nebo se dají snadno zjistit. Pokud to nejde přirozeně, vymyslete nadpřirozený způsob, jen ať to ale dává smysl.

A seznam podmínek, který tvoří polovinu povídky nikoho moc nezajímá. Opravdu, to mi věřte. Je stejný jako nákupní nebo telefonní seznam. Zábavou neoplývá.

Sikar

Mimochodem, píšu to po nevím kolikáté, ale pokud můžete a chcete, přijďte se na nás podívat na Svět knihy. Navíc už v tomto okamžiku chystáme i účast a přednášky na dalších akcích.

6 thoughts on “Přespříliš vyvolený obětní beránek”

 1. Doufám, že se na tu Vaši přednášku dostanu, nepůjdu kvůli ní ani po noční spát :).
  Neznáte ještě nějaké stránky/lidi, kteří by začínajícím spisovatelům ohodnotili snahu a neomezovali by výběr pouze na povídky? (s Temnářkou jsem již v kontaktu, ale je hodně zaneprázdněná).
  Díky

  1. Jaj, budeme se těším!
   Znáš třeba http://www.literarnialchymie.cz/ ?
   Případně bych si vyhledal Lucku Lukačovičovou nebo Honzu Kotouče. Nemůžu ale za ně mluvit, jestli by se podívali na něco delšího.

   Osobně bychom se rádi neomezovali jen na povídky, ale řekněme, že na to není čas…

 2. Neon Genesis Evangelion :)?

  A jinak zrzka diabetička, co nejí plísňové sýry a byla by vhodnou obětinou… Jo, asi jsem právě dostala nápad na příběh. Díky :D.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *