• Domů
  • Kritika a její podmínky
  • O nás
Napiš a zmáčkni Enter
  • Domů
  • Kritika a její podmínky
  • O nás
Březen 2013
Po Út St Čt Pá So Ne
« Led   Dub »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Rubriky
Nejnovější příspěvky
  • Zadání literárního cvičení – pátek 1.5. (dobře, pondělí 4.5)
  • Literární cvičení – pauza
  • 5 x 5 x Triumvirát 2020: odkládáme první setkání
  • Zadání literárního cvičení – pátek 6.3.
  • 5 × 5 × Triumvirát 2020
Nejnovější komentáře
  • Adhara: Z popela: o navazování
  • Adhara: Strašidelné vs. směšné
  • Pastelka: Zadání literárního cvičení – pátek 1.5. (dobře, pondělí 4.5)
  • Zlý strýc Leonard: Zadání literárního cvičení – pátek 1.5. (dobře, pondělí 4.5)
  • Pastelka: Zadání literárního cvičení – pátek 1.5. (dobře, pondělí 4.5)
Facebook
logo triumvirát
  • Domů
  • Kritika a její podmínky
  • O nás
Teoreticky

Talent a praxe

3.3.2013
-
Publikováno Cirrat

Sikarův dnešní článek spolu s článkem “6 Harsh Truths That Will Make You a Better Person” (6 tvrdých pravd, které z vás udělají lepší lidi) na mém oblíbeném anglickojazyčném serveru mě donutily připsat tenhle dovětek.

Sikar napsal:

Makejte na sobě, lidi. Napište tisíc stránek a zahoďte je. Posílejte svoje texty na slovní zhodnocení, nechávejte si radit. V dnešní době to je nádherně snadné, internet vám otevírá svoje brány, existují literární servery nabízející i řádnou kritiku, literárních soutěží je víc, než kdy jindy, atd. Všichni máte na to napsat něco opravdu dobrého, ale musíte mít snahu překročit vlastní stín a neustále se zlepšovat.

David Wong, kterému mimochodem vyšly dvě knihy, z nichž jedna se stala bestsellerem a dočkala se i filmového zpracování, pro změnu uvedl:

“But I’m not good at anything!” Well, I have good news — throw enough hours of repetition at it and you can get sort of good at anything. I was the world’s shittiest writer when I was an infant. I was only slightly better at 25. But while I was failing miserably at my career, I wrote in my spare time for eight straight years, an article a week, before I ever made real money off it. It took 13 years for me to get good enough to make the New York Times best-seller list. It took me probably 20,000 hours of practice to sand the edges off my sucking.

Což je v češtině:

“Ale já nic pořádnýho neumím!”  No, mám dobrou zprávu – věnuj se tomu dost dlouho a budeš více-méně dobrej v čemkoliv. Když jsem byl malej, byl jsem ten nejhorší spisovatel na světě. Když mi bylo 25, byl jsem na tom jen o málo líp. Ale zatímco šla moje kariéra ke dnu, ve svém volném čase jsem psal osm let v kuse, jeden článek týdně, než jsem za to dostal první prachy. Stát se dost dobrým na to, abych se dostal na seznam bestsellerů New York Times, mi zabralo 13 let. Věnoval jsem zhruba 20 000 hodin praxe tomu, abych k něčemu byl.

A o tom to je. Neznamená to, že když je vám třináct a rozhodnete se, že jednou z vás bude spisovatel, že si dáte do nějakých těch svých šestadvaceti šlofíčka, pak se jednoho dne vzbudíte a teď už můžete začít psát.

Taky to neznamená, že když budete studovat příručky jak správně psát a o tom, jak psali velcí klasikové, naleze vám to do hlavy samo. To je jako byste se podívali na filmy Julie & Julia a Rattatouille, pak si stoupli k plotně a čekali, že uvaříte jako šéfkuchař z celosvětově vyhlášené restaurace, přestože umíte tak akorát rozkrojit cibuli (nasekat už ne).

To je další věc – čekáte na návod, jak psát. Je mi líto, ale jednotný návod neexistuje. Na základě jasných chyb v povídkách, co nám prošly rukama, můžeme sepsat, co byste asi tak dělat neměli, nebo poskytnout hodně hrubý návod, co byste dělat mohli. Některé věci jsou totiž univerzální, například dodržování pravidel pravopisu, držení se zadaných limitů nebo žánrů (pro soutěže), a podobně, ale co se týče vašeho spisovatelského stylu, námětů a tak, na to jste sami.

Proto vám tady nenabízíme kurzy psaní nebo návody, které vás zaručeně dovedou k úspěchu snadno a rychle. Můžeme – a chceme – vám poskytnout zpětnou vazbu, abyste viděli, kde ještě máte rezervy, ale tu praxi musíte oddřít sami.

Naše první vlaštovka, která nám poslala povídku na hodnocení, v průvodním dopise chtěla vědět, jestli má cenu psát dál. To je právě otázka, na kterou vám neodpovíme. I člověk, který na začátku motá gramatiku jako prase a není schopný dát tři slova dohromady, se může vypracovat, když bude na sobě makat a bude sám sebe kopat do zadku. Taky může s ledovým klidem přeplivnout někoho, kdo má pro psaní dar od pánaboha, jak se říká, ale myslí si, že mu na profesionální dráhu bude stačit někam přijít a všichni z něj padnou na zadek.

Je fakt, že člověk má od přírody sklon držet se takových věcí, kde s ním souhlasí a kde ho chválí. Navozuje to příjemné pocity, které jsou známkou toho, že je vše v pořádku. Pustit se do pořádného tréninku a nechat se dobrovolně kritizovat je zhruba stejně příjemné, jako vstát z gauče, na kterém jste doteď leželi jako pecka celý život, a jít zkusit uběhnout půl kiláčku volným klusem. Bude vás všechno bolet, budete lapat po dechu, poleje z vás pot, budete vypadat jako šašci.

Máte samozřejmě plné právo veškeré podobné aktivity do budoucna zamítnout a vrátit se na svůj gauč, pak si ale nestěžujte, že nemůžete běhat maratóny. Nebo si můžete koupit hogo-fogo běžecké boty a drahou teplákovou soupravu z funkčního materiálu, sedět na gauči a zase si stěžovat, že vám to moc neběhá. Taky můžete každý den běhat jen a pouze těch půl kilometru a nikdy si neprodloužit trasu – možná si zlepšíte kondici, ale maratonce to z vás opět neudělá. Anebo můžete vyběhnout z baráku každý den, postupně zvyšovat zátěž, ty boty si časem pořídit a naučit se další věci, co s běháním souvisí (pořádná strava, pitný režim, protahovací cviky, abyste si neublížili) – a pak ten maratón uběhnete.

Nemyslete si, že se psaním je to jiné. Musíte trénovat. A my vám v tom tréninku můžeme pomoci, ale nemůžeme ho odcvičit za vás.

Cirrat

Cirrat
makat - makat - makat
psaní
3.3.2013
Email
9 Komentářů

Související příspěvky

Další zajímavé příspěvky, které chcete přečíst
Jak to vidíme, Teoreticky

Nečekané paralely mezi psaním a zahradničením (2019) – aneb úroda je slabá, tak co s tím – 2/2

30.6.2019
-
Publikováno Arenga

Letošní článek o psaní a zahradničení se mi poněkud rozrostl, a tak jsem považovala za čtenářsky příjemnější …

Číst více
30.6.2019
Publikováno Arenga
Teoreticky

3 dobré důvody, proč mít beta čtenáře

20.1.2019
-
Publikováno sikar

Jedni beta čtenáře doporučují, jiní je zatracují. Osobně chápu oba tábory, ale mám mnohdy pocit, že druhá skupinka …

Číst více
20.1.2019
Publikováno sikar
Teoreticky

Ach ta láska mezidruhová

2.9.2016
-
Publikováno sikar

Pokud ve vašem fantasy světě existují současně elfové a lidé, je jistá šance, že se tam vyskytne nějaký …

Číst více
2.9.2016
Publikováno sikar
← DALŠÍ ČLÁNEK
O číslech
PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK →
Možná i vy jste...

9 Komentářů

Talent a praxe.
  1. Kaunaz Isa
    5.3.2013 @ 19:02
    -
    Odpovědět

    Špatná zpráva pro lenochy.

  2. Pavel Šimík Šíma
    15.5.2013 @ 0:04
    -
    Odpovědět

    Svatá pravda. Zaručený návod neexistuje! Vlastně jo, ale ten mi spadl do kanálu… Takže ne! Ne, dělám si legraci… Platí to první a kdo si myslí, že mu nějaký návod pomůže, ten se mýlí (třeba i šeredně). Píšu už od šestnásti a furt se mi zdá, že to není ono… Vlastně už nepíšu, protože není čas (ani chuť).

    Lenoši všech zemí – třeste se! (pokud se spojí, nebude co číst)

  3. Aleri
    31.5.2013 @ 20:41
    -
    Odpovědět

    Pravda, která se nikdy neoposlouchá 🙂
    Člověk by to měl mít hezky vytištěné hned vedle monitoru na chvíle nejtěžších propadů sebevědomí a chutí na vše se vykašlat.

    Škoda, že jsem váš web objevila až dnes, po odeslání všech relativně použitelných povídek do soutěží.

    Máte můj obdiv za to, že tuhle tolik potřebnou odezvu děláte, nedovedu si to ani představit. Určitě toho využiju 🙂

    • Cirrat
      31.5.2013 @ 20:49
      -
      Odpovědět

      Jsme rádi, že jsi nás našla 🙂 A samozřejmě jsme kdykoli k dispozici…

  4. Pětibodový miniřetězák | Cirrat
    31.5.2013 @ 21:13
    -
    Odpovědět

    […] Občas mám pocit, že se na Triumvirátu navzájem předbíháme, kdo objeví nový komentář u nějakého z našich článků – a tak je to v pořádku. Je to radost, když někdo považuje vaše písmenka za dostatečně důležitá, aby u nich nechal svou stopu. Dnes jsem já (muhehe!) našla nový komentář u jednoho z našich starších článků – u březnového Talentu a praxe. […]

  5. Aleri
    1.6.2013 @ 0:25
    -
    Odpovědět

    To já jsem také ráda, jen mám teď další stránky, kvůli kterým budu každý den nedočkavě podupávat při čekání na další článek :))
    Není lepší prokrastinace od psaní, než čtení o psaní!

    • Aleri
      1.6.2013 @ 0:26
      -
      Odpovědět

      (A dokonce jsem zhltla i všechna videa. To už je co říct, obvykle nekoukám na nic delšího než dvě minuty:))

      Ha, koukám, že jsem měla dát odpovědět. No nevadí 🙂

  6. Nejhorší jsou zkušení začátečníci | Triumvirát
    6.12.2013 @ 14:45
    -
    Odpovědět

    […] v březnu jsem psala o talentu a praxi. Nikoho nezajímá, že jste lyrický autor, že máte dobré pochopení reality, že jste […]

  7. Debaty o psaní – Triumvirát
    17.2.2019 @ 23:21
    -
    Odpovědět

    […] Talent a praxe […]

Zanechej komentář

Váš názor je pro nás důležitý. Zadaný email nebude veřejně publikován
Cancel Reply

Prosím chvíli počkejte
Odeslat

© 2017 Triumvirát
Talent a praxe | Triumvirát