Cena Karla Čapka – vyhlášení a vyjádření ke změnám

soutěž1Slovo dalo slovo a po malé komunikaci s administrátorkou Ceny Karla Čapka, Jiřinou Vorlovou, prinášíme pár slov o tom, jak bude nyní CKČ vypadat.

Po internetu se šíří dohady, autoři se bojí, co bude. Dost se diskutovalo hlavně o vstupním poplatku 100,- Kč (4 Eura) za každý soutěžní příspěvek. Jak ale píšu často, pokud chcete mít kde publikovat a chcete mít kde soutěžit, v první řadě musíte toho, kdo vám to umožňuje, podpořit. Nejen vstupním poplatkem, ale třeba i tím, že si sborník koupíte. Zaprvé podpoříte organizátory a zadruhé se můžete poučit, co se ten který rok líbilo, mělo to úspěch a můžete se z toho poučit lépe, než kdybyste prolezli celý internet a přečetli všechny články o psaní, co jich je (kde myslíte, že beru materiál, hm?). Pokud se v současné situaci na české fantastické scéně trochu vyznáte, tak víte, že to zrovna teď není nejveselejší. První frontu boje za českou fantastikou literaturu musí tvořit sami čtenáři. Vy.

Stejně tak se vyjádřím k problematice e-booku. Setkal jsem se s názorem, že jakmile sborník nebude papírově, nemá cenu se účastnit. Vážení, ačkoliv v následujícím textu je tato možnost nadnesena, zatím to dle předchozí diskuze s Jiřinou nehrozí akutně. Pokud jste byli někdy na nějaké besedě o CKČ, tak víte, že o elektronickou verzi sborníku je prostě zájem. Lidé se čtečkami ji chtějí, proč by také nechtěli. Hromádku elektronů ale nevystavíte v polici, takže opět, čím větší podpora, tím spíše bude zachována papírová verze. A pod pojmem podpora mohu vyzvat i vás se čtečkami, abyste si pořídili e-book.

Myslím, že ode mě toho bylo dost a předám slovo administrátorce. Na tu je na konci kontakt, pokud byste měli nějaké dotazy, na něž vám podá odpověď lépe, než my, protože je má z první ruky.

Karel Sikar Doležal

 CKC_obr

V první řadě dva odkazy. Vyhlášení 33. ročníku CKČ a článek s pár radami navíc.

Jistě vám neuniklo, že tento ročník soutěže je spojen s několika novinkami. Tou nejpodstatnější je zřejmě zavedení registračního příspěvku. Ta myšlenka se zrodila na letošní jarní poradě Fandomu, kde jsme dost dlouho (a dost bouřlivě) diskutovali o možnostech a perspektivách CKČ. Mezi nejrůznějšími náměty a názory se najednou objevil jeden, který zaujal všechny přítomné – nápad spojit účast v soutěži se vstupním poplatkem, nevelkým sice, ale takovým, který by pomohl CKČ získat určitou formu nezávislosti a dal nám i možnost, jak zlepšit kvalitu cen, které úspěšní účastníci dostávají.

Vždyť dosud jsme byli odkázáni na přátelské dary počínaje knihami pro nominované až po obraz pro absolutního vítěze, a pomáhali nám i organizátoři Parconů, kteří se podíleli na některých odměnách pro vítěze a zejména na nákladech na přípravu slavnostního galavečera, vstupné a ubytování soutěžících i organizátorů soutěže. Každý rok jsme tak měli (zcela oprávněný) pocit, že vykořisťujeme své přátele a kamarády.

Debata okolo tohoto nápadu byla dlouhá a důkladná, probírali jsme nejrůznější pro i proti, a nakonec jsme se dohodli na tom, že s každým přijatým soutěžním textem bez ohledu na kategorii bude spojený stokorunový registrační příspěvek.

CKČ, která je (až na výše zmíněné dary pro odměny) nevýdělečná a finančně nesponzorovaná, se tím posouvá trošičku směrem k poloprofesionalitě – zdaleka nikoliv k profesionalitě, tak domýšliví nejsme, a i k té poloprofesionalitě se budeme ještě nějaký ten ročník propracovávat.

Držte nám palce, ať se to povede co nejdříve.

Další dvě změny reflektují vývoj médií a elektronizaci sdílení informací. Před lety byla zavedena povinná elektronická verze a právo zveřejnění na internetu, letos k tomu přibyla práva na e-book a nutnost jen tří papírových výtisků místo čtyř. Stále více se totiž setkáváme s požadavky na e-bookovou formu sborníku vítězných prací, takže v budoucnu možná vedle tištěné verze bude vycházet i elektronická, nebo dokonce při současném trendu klesajících prodejů papírových knih jen ten e-book. Ale výtisky soutěžních prací jsou pořád potřeba. I když stále více porotců používá čtečky, dosud je řada těch, kteří mají po celodenní práci monitorů a obrazovek plné zuby, a i ti, kteří běžně čtečky používají, často pro závěrečné zhodnocení chtějí na den dva papírové výtisky, s kterými se dá manipulovat, třídit si je na hromádky od těch nejlepších prací, přes druhou garnituru až po nepublikovatelné věci. Ono je něco jiného povídky postupně přečíst a něco jiného potom těch 40 až 50 prací zařadit do pyramidy. často člověk potřebuje do výtisku jen nahlédnout, prolistovat pár stránek, aby si připomněl, o čem to je. A to je, pokud má člověk k dispozici jen soubory, dosti otravné.

Na závěr se už jen pár připomenutí:

Před odesláním soutěžního textu se ujistěte, že nebyl (ani jeho část nebo podobná verze) nikde publikován, a to ani na webu ani v rozhlase. Zkontrolujte, že všechny stránky jsou čitelné a očíslované a že v textu se nevyskytuje vaše jméno. Nezapomeňte na průvodní materiály – čestné prohlášení vlastnoručně podepište a v průvodce uveďte způsob platby registračního příspěvku a variabilní symbol.

Je možné domluvit si osobní předání soutěžních prací v Praze, účastníkům ze zahraničí nebo v jiných odůvodněných případech jsem ochotna při včasné dohodě texty vytisknout a podepsané čestné prohlášení přijmout oskenované ve formě souboru.

A nakonec to nejdůležitější: kontakty. E-mail AQUILA@ALTAR.CZ, poštovní adresa Mariánská 401/41, 142 00 Praha 4 – Lhotka

Těším se na vaše příspěvky!

 Jiřina Aquila Vorlová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *