• Domů
  • Kritika a její podmínky
  • O nás
Napiš a zmáčkni Enter
  • Domů
  • Kritika a její podmínky
  • O nás
Září 2014
Po Út St Čt Pá So Ne
« Srp   Říj »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Rubriky
Nejnovější příspěvky
  • Zadání literárního cvičení – pátek 1.5. (dobře, pondělí 4.5)
  • Literární cvičení – pauza
  • 5 x 5 x Triumvirát 2020: odkládáme první setkání
  • Zadání literárního cvičení – pátek 6.3.
  • 5 × 5 × Triumvirát 2020
Nejnovější komentáře
  • Adhara: Z popela: o navazování
  • Adhara: Strašidelné vs. směšné
  • Pastelka: Zadání literárního cvičení – pátek 1.5. (dobře, pondělí 4.5)
  • Zlý strýc Leonard: Zadání literárního cvičení – pátek 1.5. (dobře, pondělí 4.5)
  • Pastelka: Zadání literárního cvičení – pátek 1.5. (dobře, pondělí 4.5)
Facebook
logo triumvirát
  • Domů
  • Kritika a její podmínky
  • O nás
Autorské nešvary

Popis odkazem není popis

2.9.2014
-
Publikováno sikar

Nejsem přítelem rozvláčných popisů. Ve chvíli, kdy autor okolním skalám věnuje již desátou větu, začínám přemýšlet, jak moc asi budou ty skály důležité pro příběh, že se dozvídáme o každé prohlubni a výstupku. Na druhou stranu je lepší rozvláčný popis, než popis pomocí odkazu. Co je to popis pomocí odkazu? Dost nový nešvar, který na mě z povídek vyskakuje poslední dva roky nepříjemně často.

Začnu trochu oklikou. Narážky na populární kulturu jsou onou příslovečnou dvojsečnou zbraní a dost specifickým druhem humoru.

,,Takže… co víte o Starcích?”
,,Že vládnou Západozemí?”
Ester se na něj podívala.
,,Pardon, doháním seriálové resty.”

Tohle byla citace ze strany 13 z páté knihy série Kladivo na čaroděje. Ač jsem Hru o trůny nečetl ani neviděl, narážku chápu a přišla mi vtipná. (Ano, pochopitelně Ester vůbec nemluvila o TĚCH Starcích.) Byla to jen drobná a rychlá narážka, nic víc. Věděla, kdy skončit. Stejně tak mi přišlo vtipné, když ve filmu Vesmírní kanibalové jedna z postav řekne něco ve smyslu ,,No jo, mimozemšťani, třeba přiletěli v telefonní budce”. Tohle je vtip, který při prvním vysílání u nás někdy v devadesátých letech nemohl nikdo pochopit. Když jsem ten film loni viděl znovu, culil jsem se jako pitomec.

S tímto druhem humoru ale pozor. Zaprvé, čtenář nemusí vtip pochopit, protože neví, na co narážíte. Zadruhé, pokud to přeženete, tak ač to čtenář třeba chápe, už mu to může přijít otravné. Narážky na populární kulturu jsou hodně ostré koření, opatrně s ním. To, že vám je nějaké téma blízké, neznamená, že je blízké všem. Například mně nešel zpočátku moc číst webkomiks Questionable Content, protože autor ho plnil narážkami a vtipy o indie hudebních skupinách, které neznám.

Co když se ale nejedná o narážku, která slouží k pobavení? Tím se dostáváme ke skutečnému tématu článku, kterým je popis pomocí odkazu.

Slyšel jsem o povídce, v níž bylo napsáno něco ve stylu ,,hrad vypadal takhle” a na další stránce byla vlastnoruční ilustrace. Autor hrad nepopsal. Pouze odkázal na ilustraci. Tohle si můžete dovolit v dětské obrázkové knížce. Jelikož ale kresba byla autorovým dílem, dá se říct, že nám hrad popsal. Netradičně, ale popsal.

Co však nastane, když namísto popisu zvolíte skutečný odkaz?

Město v dálce vypadalo úplně jako Minas Tirith z Pána prstenů.

Pokud jste viděli filmy nebo třeba vlastníte knihu Svět J. R. R. Tolkiena, Středozem očima malířů, tak vám nějaké z vypodobení Minas Tirith najelo do hlavy hned.

Minas Tirith je vůbec inspirací pro jiná fiktivní města/hrady. Například člověk, který navrhnul Canterlot, to přiznává.

Minas Tirith je vůbec inspirací pro jiná fiktivní města/hrady. Například člověk, který navrhl Canterlot, to přiznává.

Jenže to z té věty nedělá popis. To není popis, to je prosté a sprosté obejití popisu. Řeknete si, že Minas Tirith si představí každý, takže co uděláte? Napíšete, že vaše město vypadá stejně nebo alespoň dost podobně.

Takže když píšete o vesmírné stanici, vypadá úplně jako Deep Space Nine. Pak píšete o jakémsi smradlavém dědkovi, takže vypadá úplně jako Jakub Vandrovec. Následuje příběh o nebezpečné čtvrti, která vypadá úplně jako Stínov z Ankh-Morporku.

Tento způsob popisování nebo spíše nepopisování je pouhou leností autora, ničím víc. To bych rovnou mohl každé pondělí pouze vyhledat článek o psaní někoho jiného a vložit vám sem odkaz.

Popis nemusí být nutně rozvláčný na půl stránky. Vidí váš hrdina v dálce výstavné město? Co takhle zmínit pevné hradby, vysoké věže z bílého kamene, proud kupců a poutníků před branou a vůni kouře ze stovek komínů? Právě jsem vám popsal pouhé čtyři aspekty toho města, z nichž jste však mohli pochopit, že město je:
1) silně opevněné
2) hustě zalidněné
3) oblíbenou destinací obchodníků a poutníků, ať už je důvod jakýkoliv.

Krátký popis na pár řádků je vše, co potřebujete. Pokud je to váš styl, nijak vám nebráním se pořádně rozepsat. Jenže vše je to lepší, než čtenáři dát pouhý odkaz na Minas Tirith. Není to jen lenost, je to i přiznání nedostatku vlastní invence. Vy chcete výstavné město, tak si pouze vypůjčíte jiné. V podstatě jste se dopustili takové malé krádeže.To město jste si nevymysleli vy, vymyslel ho Tolkien. Vy jste ho jen upravili.

Když mi ono město popíšete a mně z popisu přijde úplně jako Minas Tirith, je vše v pořádku. Může mi být jasné, kde jste se inspirovali, ale aspoň jste to místo popsali. Mohla to být jen náhoda, třeba Pána prstenů vůbec neznáte. Nebo se vám Minas Tirith líbí, tak jste se jím inspirovali. Pořád je lepší se něčím inspirovat a poskytnout pořádný popis, než inspiraci na plnou hubu přiznat. To už není inspirace, ale přiznaný plagiát.

Tohle se mnohdy týká nejen popisu, jak něco vypadá, ale třeba i popisů chování, tónu hlasu, gest, výrazů a mnoha dalšího. Když bych vám teď napsal ,,Tón hlasu měl jako doktor Insano”, pochopili byste, co se vám snažím říct? Znáte postavu doktora Insana?

,,Jak máte psát? No pochopitelně VĚDECKY! Mňáchachachááá!"

,,Jak máte psát? No pochopitelně VĚDECKY! Mňáchachachááá!”

Tohle je největší riziko podobného přeskakování popisu, dokonce i když ho použijete ne v literatuře, ale jakékoliv komunikaci s lidmi. Co když ten, s kým mluvíte, danou věc vůbec nezná?

Pokud v komunitě hráčů videoher řeknete něco o velikosti prsou ve stylu Lary Croft, měli by to chápat. Tady může i člověk neznalý tušit, že mluvíte prostě o velkém poprsí. Pokud však mluvíte s člověkem, který k počítači v životě nesedl, máte smůlu. Vaše přirovnání či vtip nepadlo na úrodnou půdu. Například já jsem v úvodu článku úmyslně nevysvětlil telefonní budku z filmu Vesmírní kanibalové. Zvedejte ruce, kolik z vás vůbec netuší, na co to byla narážka.

V případě takového odkazování totiž musíte přemýšlet, zda cílová skupina čtenářů je také cílovou skupinou odkazovaného díla. Kdybych se rozhodl napsat harlekýnku pro dívky náctiletého věku, asi bych se zdržel narážek na Star Trek. V okamžiku, kdy píšu science-fiction, nějaký vtip o kapitánu Kirkovi klidně utrousím. Už však vidím dvanáctiletou dívenku, scif-fi neznalou, jak nechápe obrat ,,pozvedl obočí stylem pana Spocka”.

Narážka na populární kulturu je vždy tak trochu výstřelem do tmy. Někoho trefíte, jiného člověka minete. Někdo se u vtipu začne mlátit smíchy, jiný nechápe. Pokud to přeháníte, můžete čtenáře dokonce naštvat, že mu o hlavu otloukáte něco, co asi má být vtipné, ale on tomu nerozumí.

Jenže to je třeba jen drobný vtípek, ne něco opravdu důležitého pro příběh. V případě, že ale popisujete pomocí odkazů na populární kulturu, podepsali jste si rozsudek. Vy napíšete, že město vypadalo jako Minas Tirith. Čtenář nemusí vědět, co si má představit. Ten popis je však z nějakého důvodu důležitý. Gratuluji, právě jste čtenáři zkazili jakýkoliv požitek z četby, protože díky vynechanému popisu náhle nechápe, k čemu je dobrá ta vysoká bílá věž, kterou vy berete jako samozřejmost, ale on s ní nebyl seznámen.

Prosím, pište popisy. Stačí pár řádků, ale nepřirovnávejte krajinu a postavy k známějším dílům. To, že zmíníte Tolkiena, z vás druhého Tolkiena udělá jen těžko. Spíš se tomu vzdálíte. A co se vtipných narážek týká, než nějakou napíšete, zamyslete se, zda je opravdu vhodná.

Sikar

autorské chyby
detaily
humor
J.R.R. Tolkien
připomínky
psaní
Různé pohledy na psaní
Sikar
Star Trek
zeměplocha
2.9.2014
Email
12 Komentářů

Související příspěvky

Další zajímavé příspěvky, které chcete přečíst
Úsměvná klišé

Úsměvná klišé 19: Instantní dav

16.6.2014
-
Publikováno sikar

Většina z nás nejspíš zažila nějaký proslov na živo. Tu situaci znáte. Někdo je na pódiu/vyvýšeném místě/kdekoliv se …

Číst více
16.6.2014
Publikováno sikar
Autorské nešvary

Když dělají dva ekl, není to vždy totéž

10.11.2015
-
Publikováno sikar

Mate vás název článku? Snad při čtení přestane. V matení budu ale ještě chvilku pokračovat, protože začnu trochu …

Číst více
10.11.2015
Publikováno sikar
Autorské nešvary, Teoreticky

Základní opáčko 3: problematická zájmena

27.4.2018
-
Publikováno Arenga

Úplně jednoduše můžeme říct, že zájmena zastupují podstatná a přídavná jména nebo na ně ukazují. V větě mají …

Číst více
27.4.2018
Publikováno Arenga
← DALŠÍ ČLÁNEK
O autorech a lidech
PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK →
Problém slepého ucha

12 Komentářů

Popis odkazem není popis.
  1. Kadet
    2.9.2014 @ 16:21
    -
    Odpovědět

    Něco podobného jsem teď použila, ale myslím, že to není přímo ten uplně špatný případ. Možná hraniční, ale co z toho.
    Vážně je to teď v módě? Já teda nečtu tolik mizernejch povídek jako vy, ale ještě jsem se s tím nesetkala.
    Moje oblíbená reference ve vlastní povídce?: “Nejdřív jí nechtěl otevřít, ale když mu pohrozila rutinou z Osvícení, vzdal to. Věděl, že by tu sekeru byla schopná vytáhnout.”

    • Viviana
      4.9.2014 @ 14:48
      -
      Odpovědět

      Jsem kingofil, ale i tak… než se objevila sekera, tak jsem začala přemejšlet… A ty jako autor nechceš, abych při čtení tvojí věci přemejšlela o úplně jinejch věcech úplně jinejch autorů, žejo. Je to ošemetná věc.

  2. Schmetti
    2.9.2014 @ 18:10
    -
    Odpovědět

    Pravda, nechápu, o čem se mluví, na ani jedno z toho jsem se nikdy detailně nedívala.

  3. Tlusťjoch
    2.9.2014 @ 20:26
    -
    Odpovědět

    Ale lze to spojit:

    To město navrhl stejnej elfskej achitekt, co projektoval Minas Tirith.
    Efové si prostě libujou ve štíhlejch věžích a bílé, bezpohlavní barvě.

  4. Weredragon
    3.9.2014 @ 8:06
    -
    Odpovědět

    Kterou Laru Croft? 🙂 Ona je už dnes ve skutečnosti zase tak velké nemá, protože ji hraje celkem normální (i když hezká) herečka přes motion capture, místo toho aby si ji tvořili nadrželí vývojáři ve studiu. Mimochodem to, že je měla tak velké, byla už původně programová chyba, která se pak vesměs mužskému vývojovému týmu zalíbila. 🙂 Tudíž i ta tvoje hláška o Laře by dnes byla už pár let zastaralá – což jen podporuje tvoji tezi o tom, proč nepopisovat odkazem. 🙂

    • Pastelka
      18.9.2014 @ 23:38
      -
      Odpovědět

      Než velikost, vybaví se mi ten tvar – podobným jsme říkali “indiáni”, ale už ani nevím proč 🙂

  5. Lokken
    3.9.2014 @ 16:42
    -
    Odpovědět

    Teďka čtu Asfalt od Štěpána Kopřivy, který takovýto odkazy hodně využívá. Nejedná se o popius, ani o popis odkazem, ale pouze o odkaz na něco z reality, na nějakou osobu, věc nebo tak, ale každopádně to má děsně vychytaný a je to – aspoň pro mě – děsně vtipný.
    Například.: Hlemýžď je proti nim Schumacher.

  6. Viviana
    4.9.2014 @ 14:46
    -
    Odpovědět

    Tenhle komentář je úplně jako komentář někoho jinýho z úplně jinejch stránek, chápeš, jo?

    • sikar
      4.9.2014 @ 20:45
      -
      Odpovědět

      Tahle reakce je reakce, která patří někam jinam.

  7. Sadako
    10.9.2014 @ 13:14
    -
    Odpovědět

    Ta budka je policejní.

  8. Jana Dvořáčková
    28.9.2014 @ 10:50
    -
    Odpovědět

    Mně tohle štve. Chápu, že příznivci fantastiky asi většinu těch odkazů rozklíčují, ale když čtu něco, co nesouvisí s Larou, ST, SG, nebo čímkoli jiným, nechci to tam ani v odkazech. A doufám, že jsem takhle nikde neujela :).

  9. Humor aktuální a nadčasový | Triumvirát
    29.9.2014 @ 16:29
    -
    Odpovědět

    […] podstatě navazuji na nedávný článek o popisování odkazem, kde jsem se různých popkulturních narážek také dotknul. Váš vtip se nemusí ztratit pouze […]

Zanechej komentář

Váš názor je pro nás důležitý. Zadaný email nebude veřejně publikován
Cancel Reply

Prosím chvíli počkejte
Odeslat

© 2017 Triumvirát
Popis odkazem není popis | Triumvirát