• Domů
  • Kritika a její podmínky
  • O nás
Napiš a zmáčkni Enter
  • Domů
  • Kritika a její podmínky
  • O nás
Září 2015
Po Út St Čt Pá So Ne
« Srp   Lis »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Rubriky
Nejnovější příspěvky
  • Zadání literárního cvičení – pátek 1.5. (dobře, pondělí 4.5)
  • Literární cvičení – pauza
  • 5 x 5 x Triumvirát 2020: odkládáme první setkání
  • Zadání literárního cvičení – pátek 6.3.
  • 5 × 5 × Triumvirát 2020
Nejnovější komentáře
  • Adhara: Z popela: o navazování
  • Adhara: Strašidelné vs. směšné
  • Pastelka: Zadání literárního cvičení – pátek 1.5. (dobře, pondělí 4.5)
  • Zlý strýc Leonard: Zadání literárního cvičení – pátek 1.5. (dobře, pondělí 4.5)
  • Pastelka: Zadání literárního cvičení – pátek 1.5. (dobře, pondělí 4.5)
Facebook
logo triumvirát
  • Domů
  • Kritika a její podmínky
  • O nás
Autorské nešvary

Problém přesolené polévky

2.9.2015
-
Publikováno Ekyelka

Hodnotíme Dračí řád. To jste už asi stačili postřehnout (mimo jiné z našich výkřiků tu i onde na síti). Nicméně hodnotíme, což obnáší strašlivou spoustu čtení, přemýšlení a vzpomínání, jestli jsme zápolili s našimi texty taky tak… vehementně.

Nemusíte se bát – tak zlé to není. Texty prostě jsou občas horší a občas lepší, ostatně jako v každé soutěži. Co se mi však vrátilo jako obrovský bumerang, odhozený už před lety, bylo poznání, že s kořením se má zacházet opatrně a se solí ještě opatrněji. Aneb nejen v kuchyni platí tohle platinové pravidlo; jakmile si autor začne přikrášlovat dění na papíře, cpát do odstavců další vatu (třeba proto, že to zní tak kchůl) a vymýšlet další kejkle se slovy, většinou jde celý příběh do kopru. Nebo do kompostu.

Samozřejmě, že jde o ty mnou tak často omílané detaily. Abych jen zbytečně nemlátila prázdnou stránku, sáhnu po příkladu – a tentokrát z knížky.

John Moore: Osud horší než draci

“V jisté vzdálenosti od stromů se na mýtině otáčelo kůzle nabodnuté na rožní. Pod ním hořel malý oheň. Terry na své straně mýtiny pevně svíral kopí a snažil se proniknout pohledem mezi kmeny; byl i se svým koněm ukrytý v porostu, kousek dál od otevřeného prostranství, kde ho nebylo vidět. (…) Vedle koně stál podsaditý chlapík v kožené vestě. Jednou rukou držel oře za uzdu a v druhé svíral láhev s pestrou vinětou. (…) Byl to drak normální velikosti (…) Vynořil se ze skrytu lesa, ale stále váhal vyjít na mýtinu, větřil, přecházel sem a tam podél hranice stromů a přitom otáčel hlavou, aby si prohlédl rožnící se kůzle nejprve z jedné a pak zase z druhé strany.” (John Moore: Osud horší než draci, Polaris 2007, strany 8 a 11)

Všimli jste si? Kůzle se otáčelo na rožni – a přitom jediní aktéři celého střetnutí jsou rytíř Terry se svým panošem (onen podsaditý chlapík) a samozřejmě drak. A teď mi prosím řekněte: kdo otáčel tím rožněm?

Pokud nejste až tak pozorní čtenáři, případně vás příběh pohltí víc než obvykle, je mi jasné, že podobné záseky do reality vám snadno uniknou. Co však projde čtenáři, na to by si měl autor přeci jen dávat pozor – a podobná vetřelčí slovíčka si nechat do opravdu špatných textů (třeba do oněch guilty pleasure textů, o nichž jsem tuhle psala). Pokud si myslíte, že “tohle nevadí, toho si nikdo nevšimne” – jak vidíte, všimne. A v případě, že nemáte dobrý den, vám to dá sežrat i s chlupama.

Jiný příklad: autor si vesele píše, děj má logicky provázaný, všechno jakž takž sedí – a dojde na popisy postav. Protože je autor zběhlý psavec, bez většího přemýšlení najede na oblíbenou šablonu, vesele si datlí, ovšem pak narazí na čtenáře… A ten se v lepším případě začne pochechtávat. Pokud jde o čtenáře nenormálního (třeba takový porotce Dračího řádu), začne si k tomu s veškerou zlomyslností toho, co je poučený, dělat čárky za každé HAVRANÍ VLASY a jiná popisová klišé (třeba že sluje jsou vždycky staré, když v nich bydlí něco zlého a podobně). Přitom kolikrát stačilo, aby si autor při jedné z korektur dával pozor právě na tato téměř parazitická slovíčka a nahrazoval je vhodnými synonymy.

Může se však stát, že se:
a) vyhnete všem podobným klišé v popisech (postav, bojů, krajiny atd.),
zároveň
b) ohlídáte si i neviditelné služebníky a neexistující postavy
a přesto se stane
c) a váš text je přecpaný slovy, tedy přesolený a překořeněný vším popisem, náladou a atmosférou. Zkrátka průser a adept zralý na tlustý černý fix (pro vyškrtávání zbytečných pasáží, samozřejmě).

To se stává hlavně v případech, kdy se autor natolik soustředí na budování atmosféry, že si nevšimne, kolik místa (fyzicky, počítáno třeba na odstavce či stránky) mu takový popis užírá z celého příběhu. Opět: záleží na formě textu. V dlouhé povídce, případně v novele to není žádný problém. Tam se nechejte vesele unášet, co hrdlo ráčí. Jsou čtenáři, kterým lyrické popisy střídané s akčními scénami vyhovují (a jiní, co je přeskakují), navíc to ději dvakrát neublíží, pokud píšete skutečně dlouhý text.

Kde to však dělá sakra velkou neplechu, jsou krátké texty. Zní vám to povědomě? Ano! O tomhle jsme psali už tolikrát, že mi je stydno to připomínat – ovšem jak sami vidíte, po přelouskání první dvacítky soutěžních textů mám potřebu se právě k tomuto bodu opět vracet. Opakování matka moudrosti a navíc nemám možnost dotyčné autory přetáhnout po hlavě pánví, aby si tohle pravidlo (zkracovat a vyvažovat jednotlivé složky textu) zapamatovali jednou provždy.

Není to však jen problém začínajících autorů. V žádném případě! Kolikrát se sama přistihnu, jak se labužnicky protahuji mezi řádky a stránkami a rozvaluji se jako vypasená kočka na sluníčku. Je tedy dobré se naučit být na svého autora mnohem přísnější, než se kolikrát chce – a ve chvíli, kdy se přistihnete, že mhouříte spokojeně oči v jarním slunci, berte zmizík, propisku nebo fix a škrtejte! Přídavná jména popisná, vycpávková slova, přivlastňovací zájmena, všechny ty prašivé breberky, co tak rády parazitují na textech, musí pryč. Ono to totiž kolikrát vypadá, že text je i s jejich přítomností úplný a krásný a plyne, jenže to máte jako se solí. Když to přeženete, někteří strávníci stěží ochutnají a talíř s vaším pokrmem odsunou, protože je na ně zkrátka přesolený. Chce to hledat rovnováhu, zkoušet – a přidávat postupně.

No a kolik je ono pověstné “přiměřeně”? Složitá otázka – na kterou každý autor hledá odpověď klidně i roky. Záleží na stylu, použitém formátu příběhu, na spoustě dalších věcí. Co je však vždycky důležité, je střídmost. Může mít vaše postava alabastrově bělostnou pleť? Tak zkuste použít slova “jemná” a “světlá”. A podobně.

Zkrátka: dokud text nenapíšete, nezjistíte, jestli to chce “dosolit”, nebo budete potřebovat gumu. Takže pište!

autorské chyby
detaily
Ekyelka
klišé
psaní
škrtat
stereotypy při psaní
teorie
2.9.2015
Email
4 Komentářů

Související příspěvky

Další zajímavé příspěvky, které chcete přečíst
Úsměvná klišé

Úsměvná klišé 10: Vojín Slepičí Prdelka

28.10.2013
-
Publikováno sikar

Řekl jsem, že další úsměvné klišé půjde ven, pokud narazím na nějaké opravdu šťavnaté. A co se …

Číst více
28.10.2013
Publikováno sikar
Autorské nešvary

Jméno: důležitý detail

21.6.2013
-
Publikováno Ekyelka

Dnes bych se chtěla věnovat napohled samozřejmému aspektu tvorby: jménům a názvům. Pokud však předem jásáte, že vám …

Číst více
21.6.2013
Publikováno Ekyelka
Úsměvná klišé

Úsměvná klišé 43: Jsi mrtvý a navíc v pekle!

13.10.2017
-
Publikováno sikar

Jak se říká, člověk musí povinně dělat dvě věci – platit daně a umřít. O placení daní jsem …

Číst více
13.10.2017
Publikováno sikar
← DALŠÍ ČLÁNEK
Bleskovka #5
PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK →
Host: Meridion: Cestovatelky do jiných světů – hledání nového mýtu?

4 Komentářů

Problém přesolené polévky.
  1. Sabriel
    2.9.2015 @ 21:35
    -
    Odpovědět

    Zjistila jsem, že mi v tomhle směru vyhovuje napsat ten text nejdřív přesolený – rozvalovat se na sluníčku, vybudovat si přívlastky natlakovanou atmosféru, propracovat si zápletku… A pak ho zkopírovat do nového dokumentu a v podstatě celý přepsat, aby se to dalo trochu i číst.

  2. Weredragon
    3.9.2015 @ 8:28
    -
    Odpovědět

    No já můžu za sebe rozhodně říct, že jsem kdysi zápasil s texty minimálně stejně, ne-li ještě více, než někteří z těch, kteří poslali teď své věci do Dračího řádu. Začal jsem psát už když mi bylo asi osm a teprve dlouhá léta psaní a tisíce, pokud ne desítky tisíc přečtených knížek mne dostaly do stavu, kdy jsem nakonec nejen zkusil, ale i udělal přijímačky na publicistiku – a tam jsem si samozřejmě psaní vypiloval ještě víc. I u mne ale dodnes platí něco podobného jako u Sabriel, radši mám oproti plánu pár procent textu navíc, pak si dám chvíli pauzu (podle situace od pár hodin až po pár dní) abych si vyčistil hlavu a pak stříhám, edituju a obecně předělávám všechno do snesitelné podoby, než to jde ven – a to i u krátkých článků.

  3. Šaman
    4.9.2015 @ 20:33
    -
    Odpovědět

    Takže pravidlo 1, 5, 7 a možná i 9 🙂

    Desatero dobrého spisovatele:
    http://nej-vtipy.cz/gallery/jakpsat.jpg

  4. Tlusťjoch
    4.9.2015 @ 20:47
    -
    Odpovědět

    Kůzle tedy zjevně nebylo zcela mrtvé, když se dokázalo ještě na rožni otáčet…

Zanechej komentář

Váš názor je pro nás důležitý. Zadaný email nebude veřejně publikován
Cancel Reply

Prosím chvíli počkejte
Odeslat

© 2017 Triumvirát
Problém přesolené polévky | Triumvirát