Jak víte, byli jsme víc než měsíc mimo. O tom jsme ale už četli v tomto článku. Za tu ne až tak dlouhou dobu se ovšem odehrálo víc věcí, na které bychom vás rádi upozornili. Pokud vás tedy zajímají drobnosti z české literární scény, ať už soutěžní nebo ne, minulé, aktuální i budoucí, pokračujte ve článku, který jsme po kouscích poslepovali všichni tři.
Krom toho, že jsme vyhlásili druhý ročník Zimního spánku, bude mít brzy uzávěrku také Cena Karla Čapka. Tady ale rovnou předám slovo Jiřině Vorlové, která nás požádala, zda bychom také nešířili oznámení:
Československý fandom vyhlásil 35. ročník literární soutěže Cena Karla Čapka. Její uzávěrka se blíží, své práce žánru sci-fi, fantasy nebo hororu s fantastickými prvky psané česky nebo slovensky můžete posílat do 30. listopadu 2015.
Podrobnosti naleznete na stránkách Fandomu www.fandom.cz v sekci CKČ, kde je o soutěži několik článků.
Bližší informace podá též administrátorka soutěže Jiřina Aquila Vorlová, e-mail AQUILA@ALTAR.CZ nebo AQL@SEZNAM.CZ.
Druhá novinka se týká také soutěže, ale už sborníku. Jak možná víte, dvě třetiny Triumvirátu (a mnoho našich pravidelných čtenářů) se ocitly v posledních Žoldnéřích fantazie. Tato kniha vyšla nejprve jen v miniaturním nákladu v edici s nedokončenou obálkou (pochopitelně sběratelská edice, že ano). Pokud máte zájem, tak verze s barevnou obálkou je už také venku. Prosím, odkaz.
U sborníků zůstaneme. Sikar poslední rok spolu s Vladimírem Němcem četl, opravoval a vyjednával dnem i nocí, aby dali dohromady několik spisovatelů profíků a pomohli na výsluní pár začínajícím. Výsledkem jejich snahy je sborník Čas šelmy. Můžete se podívat na stránky projektu, Facebookový profil, kam dáváme ukázky, knihu si můžete objednat a také vás rádi uvidíme na křtu (více informací zde), kde z Triumvirátu budete moct potkat Cirrat a Sikara.
Naopak Cirrat a Ekyelku (považte!) potkáte na konci listopadu v Náchodě. Dýchánek v Knihovně na konci vesmíru slibuje spoustu zábavy, rozmanité zážitky včetně knihovnického larpu Oook! a v neposlední řadě i Mezigalaktickou besedu s M. Žambochem. To je zkrátka Fantasy víkend v knihovně.
Tím však novinky a zábava ani zdaleka nekončí! Možná to víte, možná jste to zaslechli, nebo naopak nemáte nejmenší tušení, ale listopad je měsícem všech šílených pisálků, spisovačů a spisovatelů. Aneb stejně jako loni a předloni a dlouhé roky předtím – i letos se rozjelo NaNoWriMo, tedy NAtional NOvel Writing Month.
Pokud neovládáte angličtinu, vůbec se nelekejte! NaNoWriMo je věc celosvětová, neomezená na jeden či skupinu jazyků. Naopak! Píšete esperantem? Latinsky? V jazyce navaho? I pro vás je NaNoWriMo určeno. V kostce je cílem tohoto šíleného podniku navzdájem se vyhecovat a dokopat, přinutit a přemluvit, zkrátka zkusit pokořit během listopadových dní magickou hranici PADESÁTI TISÍC SLOV v napsaném textu. Přesně tak, tady nehrajeme na znaky, ale na slova.
Netřeba připomínat, že především pro všechny váhavce a ty z vás, co chcete zjistit, zda zvládnete cokoliv rozsáhlejšího než povídka, je to skvělý způsob experimentování. Pokud se rozhodnete připojit, Ekyelka má víc než dost zkušeností s tímhle zběsilým maratonem (a najdete ji mezi letošními pisateli).
A to by bylo pro tuto chvíli vše.
Když je výpadek, tak já se flákám.
Může za to moje kocůrióza.