• Domů
  • Kritika a její podmínky
  • O nás
Napiš a zmáčkni Enter
  • Domů
  • Kritika a její podmínky
  • O nás
Březen 2018
Po Út St Čt Pá So Ne
« Úno   Dub »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Rubriky
Nejnovější příspěvky
  • Zadání literárního cvičení – pátek 1.5. (dobře, pondělí 4.5)
  • Literární cvičení – pauza
  • 5 x 5 x Triumvirát 2020: odkládáme první setkání
  • Zadání literárního cvičení – pátek 6.3.
  • 5 × 5 × Triumvirát 2020
Nejnovější komentáře
  • Adhara: Z popela: o navazování
  • Adhara: Strašidelné vs. směšné
  • Pastelka: Zadání literárního cvičení – pátek 1.5. (dobře, pondělí 4.5)
  • Zlý strýc Leonard: Zadání literárního cvičení – pátek 1.5. (dobře, pondělí 4.5)
  • Pastelka: Zadání literárního cvičení – pátek 1.5. (dobře, pondělí 4.5)
Facebook
logo triumvirát
  • Domů
  • Kritika a její podmínky
  • O nás
Teoreticky

Jak vycedit maximum z flákání se po webu

27.3.2018
-
Publikováno Cirrat

Nedávno tady proběhl inspirační článek, kterého jsem se neúčastnila, protože… jsem to opět nestihla. Navíc jsme se ovšem v zákulisí domluvili, že když je mým hlavním oborem Google Fu a squatování na informační dálnici, mohla bych sepsat článek právě o tomhle. Slovo dalo slovo, tady je po delší době něco z pouze mojí klávesnice.

Rovnou předesílám, že nebudu odhalovat nějaké hluboké nepoznané pravdy ani představovat nějaké nástroje, které nejsou široce známé. Je to spíš o tom, co děláte, než čím to děláte (ha, Míšo, dvojsmysl).

Mám neustále otevřených něco přes 100 záložek v prohlížeči. Je to nejčastěji proto, že najdu něco zajímavého, chci si to přečíst, zrovna nemám čas, tak to alespoň otevřu, aby mi článek nikam neutekl, a je to. Některé, které jsem už četla, si archivuju ve složce záložek podle tématu. I těch záložek mám několik desítek…

pes uživatele nightingale na Pinterestu

A teď, co archivuju.

Moje největší inspirace jsou vizuální. Jdu, vidím nějakou blbost, vyfotím si ji a přemýšlím.

Nebo lozím po internetu, najdu nějakou blbost a uložím si ji. Jako například tadyten čokl nalevo. Když jsem tu fotku viděla poprvé, strašně jsem se jí lekla. Ve spojení s jednou konkrétní fotkou ovcí uhořelých při australských požárech (té vás ušetřím, není pěkná) vznikla inspirace na horor, který jsem už šest let neměla šanci dopsat.

Mimochodem, když jsem tu samou fotku poslala Sikarovi, akorát se jí strašně smál… Lidi na stejné věci reagují různě, kdybyste nevěděli…

Obrázky střádám z Facebooku, Pinterestu, normálních článků (pokud to nejsou ty generické ilustrační) a všeho možného, co lze online najít.

Články pak nejčastěji o politických a vojenských převratech (zamýšleli jste se někdy nad tím, jak prožíval své poslední chvilky Kaddáfí, když ho lynčovali?), ale nejen těch velkých, o kterých si přečtete v novinách na první stránce, ale i o těch tichých a nenápadných. Další oblíbená kategorie jsou popisy vynálezů, až už soudobých nebo historických. Jsou to skvělé materiály na „co kdyby“. Ostatně tohle je zdroj mnoha veselých alternativních historií nebo steampunku.

Vyplatí se taky sbírat tak zvaná háelpéčka, neboli hluboké lidské příběhy.

Tím teď nemyslím takové to „tato holčička je těžce nemocná a přece to nevzdává, pokud jí chceš poslat modlitbu, napiš amen a sdílej tento obrázek“, nebo „podívejte se na toto video, neuvěříte, co udělal muž, kterého pozvali na večírek“ a on je to sir Winton, který netuší, že dospěláci kolem něj jsou děti, které kdysi pomohl zachránit. Mám na mysli spíš rozhovor se Shaunem Paulem O’Dohertym, nynějším pacifistou, který si ale odseděl samotku za terorismus. Posílal kdysi bombové dopisy od IRA…

(Mimochodem, Cracked opustila většina původní redakce a novější články jsou velmi cukrová vata, což zamrzí…)

Tohle je ani ne půlka obsahu jedné jediné položky…

Další fajn zdroj námětů je The Guardian a jeho nejrůznější poradny, rubrika Dopisy od nebo Dopisy pro, atd. Něco je větší clickbait, něco menší, ale háelpéčka jsou dobrým zdrojem zápletek, zvratů a vývoje postavy. Když nevím, sáhnu tam.

V podstatě se nejedná o nijak zvláštní režim surfování, klidně se přiznám, že to vzniklo jako náplast na pocit viny: když dělám rešerše a sbírám inspiraci, tak se přece jen tak neflákám. No a z původní výmluvy se stala další práce, protože teď už neumím čumět jen tak po internetu, teď už přemýšlím o tom, kde bych co mohla využít.

Zpověď policejního snajpra? Sem s ní. Blogísek utahané zdravotní sestry? Hm, jak by se cítila moje postava v situaci, kterou popisuje? A jak lidé v jejím postavení zvládají stresové situace? Nemáme ještě pár blogů zdravotních sester z různých oborů, abych si to mohla srovnat?

V neposlední řadě, pokud jste studenti vysokých škol, máte často přístup do kouzelných portálů EBSCO a JSTOR. Tam je toho taková spousta, že to ani pěkné není. Je větší problém vyfiltrovat články, které by k něčemu mohly být, a neztratit se přitom v kouzlu bočních uliček, než že by byl problém něco najít.

Náhled odkazů a zdrojů na pojem Tělo bez orgánů. Chcete vědět, co to je? No tak hledejte

Wikipedie není zdroj. To nám hustí do hlavy spousta lidí velmi intenzivně – a mají pravdu. Kouzlo Wikipedie nicméně spočívá v tom, že správně sepsané heslo odkazy na zdroje obsahuje, stačí kliknout. A na těch zdrojích můžete najít třeba další klíčová slova, která zadáte do Googlu a kruh se uzavře! Opět, nejtěžší je na tom nespadnout do té špatné králičí díry, ale dá se to ukočírovat. Tuhle metodu hledání zdrojů používám jak při hledání faktů a zdrojů do školních prací (ten zdroj VŽDYCKY otevřete a ujistěte se, že se tam píše to samé, co na Wiki, abyste pak nebyli za blbce), tak i při hledání faktů do povídek. V poslední době ovšem častěji to první…

Takže jak vidíte, můžete aktivně hledat konkrétní informaci, nebo si vyberete systém, který vám vyhovuje, a do něj strkáte všechno, co vás při pasivním „jen tak“ brouzdání internetem zaujalo. Není na tom vůbec nic zvláštního, jen prostě cokoli, co se vám líbí, si odložíte, abyste to později zase našli.

No a čas od času svůj syslí poklad nezapomeňte prohrabat. Třeba tam někde máte arcikam a nevíte o něm…

Cirrat
inspirace
surfování
teorie
27.3.2018
Email
9 Komentářů

Související příspěvky

Další zajímavé příspěvky, které chcete přečíst
Teoreticky

O strachu

10.9.2014
-
Publikováno Ekyelka

aneb jak atmosféra ovlivňuje vnímání.

Číst více
10.9.2014
Publikováno Ekyelka
Teoreticky

Hurá, přepisování!

29.1.2019
-
Publikováno sikar

Ahoj, já jsem Karel, rád tvořím písmenka a mám problém. Ahoj, Karle!

Číst více
29.1.2019
Publikováno sikar
Teoreticky

Velké a malé, potřeba je obojího

23.10.2013
-
Publikováno Ekyelka

Také jste se jako já kdysi na základní škole nudili v hodinách češtiny, když se vám učitel snažil …

Číst více
23.10.2013
Publikováno Ekyelka
← DALŠÍ ČLÁNEK
Host: Tereza Kadečková - O psaní podle reality
PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK →
Psaní a hudba

9 Komentářů

Jak vycedit maximum z flákání se po webu.
  1. Dragilia
    27.3.2018 @ 23:21
    -
    Odpovědět

    Jen bych podotkla, že ukládat jenom formou záložek v prohlížeči není vždy tak dobrý nápad. (Říká uživatelka Firefoxu, která ho záložkami už několikrát přetížila. Spadl a já o všechny záložky přišla, protože netuším, jak bych je mohla obnovit.)

    • Arenga
      28.3.2018 @ 18:34
      -
      Odpovědět

      firefox umožňuje záložky zálohovat, občas to tak dělám a vždycky si ten zálohovaný soubor označím datem. Plus pak jde z tohohle souboru zase záložky exportovat zpátky do firefoxu, pokud člověk přeinstalovává, nebo jde ten soubor exportovat i do firefoxu na jiném prohlížeči
      Dělám to přes “záložky” – “zobrazit všechny záložky” – vyskočí zvláštní okno a tam je možnost zálohovat /importovat exportovat záložky – dělám to přes exportování do souboru HTML, dá se to pak snadno přetáhout jinam nebo zobrazit i jako HTML stránka a zároveň je tam i funkce importovat z HTML, na té samé kartě

    • Cirrat
      28.3.2018 @ 21:37
      -
      Odpovědět

      S Firefoxem si delší dobu nerozumím, ale Chrome, pokud je uživatel přihlášený na svůj Google účet, automaticky záložky synchronizuje napříč zařízeními, takže mám stejné na pc i v mobilu…

  2. Terka
    28.3.2018 @ 15:05
    -
    Odpovědět

    Jsem vášnivou minimalistkou, takže ukládání si blbinek, nebo zbytečné brouzdání po sociálních sítích, které ani nevlastním, je pro mě neskutečná ztráta času, který bych mohla věnovat psaní nebo kvalitní četbě. Z vlastní zkušenosti se stejně k již uloženým souborům, obrázkům, stránkám a webům nikdy nevrátím, protože jsem si z toho zapamatovala už tehdy “něco”. A to mi stačí. Chápu, že to má každý jinak, ale flákání na internetu bych asi jako “pomůcku” k psaní nepoužila. Naopak mohu doporučit Google Maps pro procházení konkrétních míst, kde můžeme vidět opravdovou podobu určitého státu nebo budovy, aniž bychom tam ve skutečnosti byli.

    • Arenga
      28.3.2018 @ 18:36
      -
      Odpovědět

      Připravujeme článek s tipy na užitečné weby pro psaní 🙂 takže podobná doporučení od čtenářů určitě udou vítána

    • Cirrat
      28.3.2018 @ 21:38
      -
      Odpovědět

      V pohodě, každému vyhovuje něco 🙂

  3. Josika
    29.3.2018 @ 10:43
    -
    Odpovědět

    Já bych možná doplnila, že vysoké školy toho mají většinou víc než jen EBSCO a JStore, a hlavně, že přístup k ezdrojům poskytuje i Městská knihovna v Praze (https://www.mlp.cz/cz/projekty/e-knihovna/e-zdroje/) a různé národní, vědecké a jiné knihovny, kam může získat přístup každý.

  4. Adhara
    8.2.2019 @ 9:38
    -
    Odpovědět

    Musím sa zastať chudinky wiki, na ktorú píšem už trinásť rokov. Pre beletriu (a obzvlášť takú, s ktorou to nevyzerá na vydanie) je pravdivosť údajov v nej postačujúca. Kiežby mnohí autori používali aspoň tú, nebolo by sa treba pri čítaní literárnych blogov ani zďaleka toľko po čele plácať…

    • Arenga
      8.2.2019 @ 15:32
      -
      Odpovědět

      souhlasím
      pro ověření těch úplně základních informací wiki bohatě stačí – pokud jde člověk aspoň trochu do hloubky, je to už většinou málo

Zanechej komentář

Váš názor je pro nás důležitý. Zadaný email nebude veřejně publikován
Cancel Reply

Prosím chvíli počkejte
Odeslat

© 2017 Triumvirát
Jak vycedit maximum z flákání se po webu | Triumvirát