Zkusili jsme si představit, že bychom se mohli vrátit v čase o nějakých pět, deset, patnáct, dvacet či více let a ve snu navštívit sebe sama s tím, že bychom svému mladšímu já mohli dát tři rady týkající se psaní.
Co bychom svým mladším já poradili?
Kdyby Arenga mohla navštívit sebe samu, když jí bylo cca 15 až 20:
- Vykašli se na psaní románu /románů/. Piš povídky. Víc se na nich naučíš a je opravdu potěšitelné vidět hotový výsledek v rozumném čase.
- Zbav se strachu a předsudků a účastni se literárních soutěží. Ber to jako sport a stejně tak přistupuj i k výsledkům. Nech si poradit a neprožívej kritiku jako osobní selhání.
- Využívej času, který máš jako studující, svobodná a bezdětná. Hodně čti, piš, cestuj, účastni se různých akcí, najdi si kurz tvůrčího psaní. Se stálým zaměstnáním a založením rodiny už tak časově flexibilní nebudeš (i když mít práci a rodinu bude taky fajn).
Kdyby Brog mohl navštívit sebe sama, když mu bylo cca 12 až 17:
- Když už píšeš romány, nauč se si pořádně dělat poznámky k jednotlivým postavám a událostem. Nejlépe i s osnovou, souvztažnostmi a pozadím tvého příběhu a příběhu tvých postav dávno předtím, než se odehrává to, co chceš vyprávět lidem.
- Čti českou fantastiku. Ať už se ti líbí, nebo ne, uděláš si představu o tom, co v Česku vychází, co zajímá české nakladatele a s čím se dá prorazit v soutěžích.
- Nauč se přepisovat. A nejlíp kvůli tomu začni psát povídky, abys to nejdřív dělal na něčem kratším a až potom si to zkoušej na delších útvarech. Přepisování a tříbení textu je snad ještě důležitější než stvořit „raw“ příběh, ať už jsi s ním spokojený sebevíc a ať už ses skrz něj vypsal z čehokoliv.
Kdyby Sikar mohl navštívit sebe sama, když mu bylo cca 21 až 26:
- Lépe využívej čas nejen k psaní, dokud nemáš děti, protože se ti pak veškeré plány zpozdí o tři roky. Nejen, že toho napíšeš méně, odrazí se to i na kvalitě a budeš se muset znovu učit, jak se to dělá. Přestaň taky dělat ve chvílích volna dokola stále to samé a zaměř se radši na něco nového, přinese to inspiraci.
- Nenech se tolik ovlivňovat věcmi, které tě zaujaly. Ne vždy to je skutečný zdroj nápadů a vézt se na módních vlnách ti nejde.
- Rada proti proudu. Nepiš jen spousty povídek, zamysli se pořádně i nad něčím delším. Pak zjistíš, že nemít v rukávu hotový román, který by už stál za řeč, je vážně chyba.
Kdyby Meridion mohla navštívit sebe samu, když jí bylo cca 18 až 25:
- Neflákej se! Piš, kdykoliv máš čas, a ne jenom, když do toho máš chuť. S přibývajícím věkem ti ubude nejen volného času, ale i nápadů a obratnosti se slovy. (Nedostatek tréninku?)
- Neusni po prvním úspěchu na vavřínech a koukej se snažit dál. Chození s kůží na trh se časem nestane samo od sebe jednodušší a to, že jsi uspěla se svými dvěma prvotinami, ti nezaručí, že budeš mít úspěch, kdykoliv se později odhodláš vytáhnout něco ze šuplíku.
- Čti knihy v češtině, i když je pro tebe jednodušší sehnat si anglický originál než čekat, až vyjde český překlad, a i když tě v nich rozčilují překladatelské chyby. Po patnácti letech, kdy nepřečteš snad jedinou českou knihu, ti začne zakrňovat slovní zásoba a budou se ti hůř hledat vhodné výrazy při psaní.
Tolik tedy naše tři rady. Co byste si poradili vy?
12.4.2019
1 Komentář
Tři rady, které bychom dali svému mladšímu já.
Zaujímavé, že skoro všetci radíte mladšiemu ja písať, kým je na to čas. No ja som na základnej a strednej veľa času na písanie nemala. Najviac ho bolo na bakalárovi a potom ešte trištvrte roka, kým som bola nezamestnaná. Napriek tomu by som aj ja poradila svojmu mladšiemu ja písať viac.
O mojom mladšom ja verzus staršom ja som vytvorila celé dialógy, v tejto poviedke stvárňujem obe postavy. Minimálne jedna rada v ňom je poriadne proti mainstreamu.
https://www.adhara.sk/?page_id=578