• Domů
  • Kritika a její podmínky
  • O nás
Napiš a zmáčkni Enter
  • Domů
  • Kritika a její podmínky
  • O nás
Květen 2019
Po Út St Čt Pá So Ne
« Dub   Čvn »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Rubriky
Nejnovější příspěvky
  • Zadání literárního cvičení – pátek 1.5. (dobře, pondělí 4.5)
  • Literární cvičení – pauza
  • 5 x 5 x Triumvirát 2020: odkládáme první setkání
  • Zadání literárního cvičení – pátek 6.3.
  • 5 × 5 × Triumvirát 2020
Nejnovější komentáře
  • Adhara: Z popela: o navazování
  • Adhara: Strašidelné vs. směšné
  • Pastelka: Zadání literárního cvičení – pátek 1.5. (dobře, pondělí 4.5)
  • Zlý strýc Leonard: Zadání literárního cvičení – pátek 1.5. (dobře, pondělí 4.5)
  • Pastelka: Zadání literárního cvičení – pátek 1.5. (dobře, pondělí 4.5)
Facebook
logo triumvirát
  • Domů
  • Kritika a její podmínky
  • O nás
Autorské nešvary

Moje logika vs. tvoje logika

24.5.2019
-
Publikováno sikar

Trochu se obávám, abych tímto článkem nespustil další seriál. Ačkoliv, obávám je špatné slovo, protože kdyby někdo chtěl pokračovat svými příklady, budu jen rád. Na Světě knihy jsem zmínil problém střetu logik. Každý vnímáme svět trochu jinak a tím pádem co jednomu připadá logické, to druhému zní jako pěkný nesmysl. Během přednášky jsem uvedl jako příklad postoj prostého člověka k magii, konkrétně spor, zda by mágové byli obdivováni nebo by se jich lidé naopak obávali. Na víc příkladů nebyl úplně čas, takže nač si je neukázat teď. Ve všech případech se jedná o poznatky z mé porotcovské praxe. Nadnesu vždy jak svoji tak autorovu logiku a podíváme se na to téma kritickým okem. Pochopitelně je prostor pro diskuzi, co by přišlo logické vám.

Čím porazíme nejmocnější zbraň na světě?

Vždycky jsem měl problém s obřími roboty. Ne že bych je neměl rád, ale spíš mám pocit, že když se vám v takovémhle stroji něco porouchá, jste v háji. Má příliš mnoho pohyblivých částí, jejichž pohyby jsou na sobě vzájemně závislé. Podívejte se sami na sebe. Bolí vás koleno? Špatně se vám chodí, že? Tak si představte, že se poškodilo koleno vašeho obřího robota. Problém, co? Najednou se obyčejné tanky nezdají jako špatný nápad, že ano?

Kupodivu tady spor logika vs. logika se netýká robotů samotných, ale spíš boje, do kterého byste je nasadili. Představme si například, že podobná obří zbraň je tak nákladná, že si ji dovolí jen největší mocnosti. A dejme tomu jen v počtu několika málo kusů, klidně mohou mít jen jednoho robota.

Zatím je vše v pořádku. Čím robota vybavíme? Raketomety, děla, kulomety, lasery? Já vám nevím, ale když už jsou na scéně dva roboti, autoři zpravidla neodolají a nevyhnutelně dojde ke kontaktnímu souboji. Přesně té situaci, u které mám pocit, že stačí pár ran, abychom skončili s dvěma nepoužitelnými stroji. (Autor pochopitelně může zdůvodnit, proč jsou roboti neuvěřitelně odolní, že ano.)

To stále ještě není problém! Tady pořád není spor mezi logikami.

Představte si totiž, že obří robot kráčí směrem k nepřátelskému území. Vstříc mu letí letka bitevníků, jedné z nejlepších zbraní, kterou můžete nasadit proti obrněné technice.

Tady máte sedm tun řešení obrněných problémů. Plus 1350 nábojů z ochuzeného uranu, jen tak pro sichr. (Letoun A-10, fotografie pochází z Wikipedie a jedná se o volné dílo.)

Nejprve bych rád nadnesl své logické řešení této situace. Zkrátka a prostě milá letadla zasypou nepřítele vším, co mají. Mohou to udělat na poměrně velkou vzdálenost a hlavně se pak urychleně vzdálí. Neříkám, že robota zničí, třeba je silně pancéřovaný, ale mohou ho aspoň zkusit poškodit. Pokud tento útok nevyjde, můžou zkusit něco dalšího.

Autorova logika zněla, že jakmile se zjistilo, co se blíží, letadla udělala čelem vzad a pláchla. Na scénu přidusal robot protistrany a ti dva se pustili do řecko-robo-římského zápasu.

(Malá odbočka, ale trochu mi to připomíná argument (no, jeden z asi milionu…) proti filmu Pacific Rim. Nač mít raketové trysky na urychlení pěstí vašeho robota, když ty samé trysky můžete dát na rakety, které vystřelíte proti nepříteli.)

Kol a kolem jsme tedy ani nezkusili nepřítele zlikvidovat bezpečně, ale ihned vrhli do boje nejdražší kus techniky, který máme, a doufali v nejlepší. Jinými slovy, pokud se bojíme nasadit proti robotovi běžnou techniku a hned pošleme svého robota, riskujeme ztrátu naší nejsilnější zbraně. Abychom provedli něco takového, to už si musíme být výsledkem zatraceně jistí. Protože nač zkoušet mouchu zaplácnout novinami, když máme plamenomet, že ano.

Souboj dvou robotů zní neskutečně efektně. Ale mně osobně by zněla efektně i část textu, v níž robot zvedne nedaleko stojící autobus, který použije jako štít před raketami z útočících letadel. Okamžitý ústup letectva a nasazení druhého robota mně osobně nevyznívá jako logický krok.

Je to téma k diskuzi. Nějaké jiné návrhy, jak postupovat?

Jsou nebezpeční! Dejte je na jedno místo…

Je celkem běžné, že lidi nemají tušení jak fungují instituce, s nimiž se nedostali do styku. Jak jsem tu už dříve řekl, jakmile dojde v příběhu na dědictví (a ano, v současnosti a v naší zemi), tak nejenže často autor očividně u žádného dědického řízení nebyl, ale i hrdinovi by asi mělo být divné, jak celý proces probíhá. Neodpustím si odkaz, tohle by se mělo připomínat častěji.

Osobně takhle třeba nemůžu mluvit do toho, jak to funguje ve vězení. Četl jsem sice nějaké články od bývalých vězňů, ale netroufám si ani náhodou prohlašovat, že vím, jak to tam chodí.

Jenže pak tu máme vězení fantastická. Oblíbeným motivem je vězení pro čaroděje.

Moje logika. Chceme zabránit čaroději, aby čaroval? Pokud neexistuje něco, co jim čarovat znemožní, například speciální antimagický náramek, který nelze sundat, nebo antimagický materiál, z něhož je vězení postavené, odříznu je od zdroje moci. Čerpají ji z ohně? V okolí ohnivých čarodějů se nesmí vyskytnout jediný plamínek. Potřebují k magii pronášet zaklínadla? Šmik, jazýček pryč.

Z praxe si pamatuji na příklad, kdy mágové i lidé podezřelí, že by jimi mohli být (znáte to, dosud neprobuzený magický potenciál), byli koncentrováni v jednom obrovském vězení. Jak jim zabránit v čarování? Nijak? A to jako vážně?

Tady logika zasáhla přímo do příběhu, protože vězni se pochopitelně zorganizovali a ti, kteří mágy doopravdy byli, spojili síly a bez větších problémů udělali do zdi díru, že by jí projel náklaďák.

A já jsem řval. Kdo tohle vězení vymyslel? Pokud jeho tvůrci tušili, že jednotlivý čaroděj z něj neuteče, proč jedince, kteří nadání už projevovali, nedrží na samotkách? Čím víc jich nakupíte na jedno místo, tím větší je šance, že se stane právě to, co se stalo!

Zjevně nefunkčním vězením si autor zajistil berličku a líné řešení problému. Jeho logika, dát všechny mágy na jedno místo, nekulhala ani z hlediska porotce, ale i jím vytvořeného světa.

Opět, jaké by bylo vaše logické řešení?

Je to gauner! Co s ním?

Ve vězení ještě chvíli zůstaneme, ale už jen na chviličku. Nemusel jsem tam ani být, aby mi byla jasná jedna věc. Čím hůř se chováte, tím horší podmínky si tím vysloužíte. Máme tu agresivního vězně, který napadl a vážně zranil dozorce. Dozorce ho třeba i vyprovokoval, neříkám, že ne. Mohl být pěkné hovado.

Každopádně, vězeň provedl něco nepěkného. Co s ním? Tady ani nenasazuji svoji logiku. Takový člověk by si vysloužil přísnější dohled a trest. Jak jsem byl Arengou doplněn, tak správně řečeno korekci nebo samotku, které se ve vězeňském žargonu říká díra.

Řešení, s níž jsem se v jednom případě setkal, sice jistou logiku nepostrádalo, ale reálné nebylo ani náhodou.

Zopakujme si to. Vězeň zranil dozorce. Je celkem jasné, že to vyprovokoval dozorce, který vězně patrně šikanoval nebo mu prováděl i něco ještě horšího. Ředitel věznice stojí před rozhodnutím, co s touhle situací. S vězněm jsou potíže dlouhodobě, ke konfliktům docházelo už dřív, ale ne tak vážným. Ač jsou zaměstnanci vězení také na vině, s tímhle chlápkem jsou prostě problémy. Má násilnou povahu, však tu taky sedí kvůli tomu.

Rozhodnutí bylo úsměvné. V téhle části vězení jsou dozorci až moc drsní, takže aby vězeň už nedělal problémy, přesunou ho do jiné části, kde ostraha není až tak tvrdá.

Jako… Ne že bych v tom jistým způsobem neviděl aspoň částečné řešení problému, ale tohle by se prostě nestalo. Fakt ne. Doufám, že nemusím vysvětlovat důvody.

Naslouchejte čtenářům!

Pohrával jsem si s myšlenkami na další dvě témata, ale asi se na ně dostane někdy jindy. Neříkal jsem něco o seriálu? Uvidíme.

Každopádně, snad dnešek postačil k ukázce, jak se často liší naše vnímání světa od ostatních. Od toho ostatně jsou čtenáři, kteří mohou prostě a jednoduše ukázat do textu a říct vám, že tohle nedává smysl.

Popřejte jim sluchu.

Sikar

logika
právo
Sikar
zbraně
24.5.2019
Email
6 Komentářů

Související příspěvky

Další zajímavé příspěvky, které chcete přečíst
Autorské nešvary

Čechovův inventář 1/2

7.10.2013
-
Publikováno sikar

Doufám, že nemusím vysvětlovat pojem Čechovova puška. No dobře, znám se, stejně to udělám. Čechov říkal, že pokud …

Číst více
7.10.2013
Publikováno sikar
Autorské nešvary

Nač to dělat jednoduše, když může být hrdina pitomec?

11.8.2016
-
Publikováno sikar

Občas si u nějakého příběhu řeknete, že tohle je přece pitomost. Zápletka jako kdyby byla nucená, postavy se …

Číst více
11.8.2016
Publikováno sikar
Úsměvná klišé

Úsměvná klišé 23: Přesně to, jako co to zní

20.10.2014
-
Publikováno sikar

Dneska to bude složité. Proč? Protože už rozhodnout se, do které rubriky tohle přijde, mě stálo pěkné přemýšlení. …

Číst více
20.10.2014
Publikováno sikar
← DALŠÍ ČLÁNEK
Ověřujte
PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK →
Rady pro úplné začátečníky 11: Pozor na termity, a to ne jen cizí

6 Komentářů

Moje logika vs. tvoje logika.
  1. Zlý strýc Leonard
    24.5.2019 @ 12:30
    -
    Odpovědět

    Obří kráčející stroje… Vypadají moc hezky, ale jediné dílo, které znám, kde se ukazovalo, jak by to s nimi reálně dopadlo (a vlastně na to ani nebylo třeba letadel s dalekonosnými zbraněmi), byla původní trilogie Star Wars. Leč i tam dostala logika na frak, protože poté, co se v prvním střetu povstalci úspěšně vypořádali se čtyřnohými potvorami, Impérium do další bitvy nasadilo stroje pouze dvounohé. (Patrně na základě úvahy, že když se protivník naučil svázat čtyři nohy mého tanku, na pouhé dvě mu půlka lana vybude a zamotá se do něj sám.)
    Tohle snad ale ani nemá cenu řešit. Navzdory visuální oblibě “mechů” a podobných potvor, nic, v čem se takové mašinky objeví, nelze brát vážně – pokud to nemá končetiny roztažené po hmyzím/pavoučím způsobu (a nemá jich to radši šest nebo víc, aby se v případě vyřazení jedné nedala přenést váha a pokračovat), je to nestabilní a tudíž v boji nepoužitelné.

  2. TlusŤjoch
    26.5.2019 @ 16:35
    -
    Odpovědět

    Na Samsona stačil jeden holič.

    • Zlý strýc Leonard
      26.5.2019 @ 18:51
      -
      Odpovědět

      To nebyl holič, ale kadeřnice nevalné pověsti. Taky ho oholila špatně, takže to nevydrželo.

      • TlusŤjoch
        27.5.2019 @ 20:45
        -
        Odpovědět

        To by se v dnešním barber shopu stát nemohlo!

  3. Adhara
    26.5.2019 @ 18:55
    -
    Odpovědět

    A čo ak vy považujete za logické niečo, čo testovací čitateľ nie? Čo ak tam máte aj zdôvodnenie, ale bete to stále nestačí? Treba iné zdôvodnenie? Podrobnejšie zdôvodnenie? Opakované zdôvodnenie? Alebo nechať tak? A naopak, treba zdôvodňovať niečo, čo vám pri čítaní s odstupom vo vlastnom texte pripadá napadnuteľné, ale nikto sa do toho doteraz neobul? Neraz som už bola pred týmito dilemami.

  4. Alf
    27.5.2019 @ 14:47
    -
    Odpovědět

    S těmi mágy a tím, že by bylo vhodné je odtrhnout od zdroje jejich moci, jsi mi připomněl kreslený seriál Avatar: The Last Airbender a jeho filmové zpracování (o kterém nemluvíme) od mista řemesla Shyamalana.
    V tom světe jsou lidé, kteří ke svému umění (klidně magii) využívají element země – kameny, hlínu – ze kterého mohou dělat zdi, zbraně a tak.

    Seriálová logika: zavřeme je na LOĎ VYTVOŘENU Z KOVU, KTERÁ PLUJE UPROSTŘED OCEÁNU, KDE V OKOLÍ NĚKOLIKA KILOMETRŮ NENÍ KUS ZEMINY.
    Filmová logika: Budeme je hlídat v téměř nehlídaném táboře V ÚDOLÍ UPROSTŘED HOR, KDE ANI NEBUDOU ZAVŘENÍ V CELÁCH, ALE BUDOU SE MOCI VOLNĚ POHYBOVAT PO ÚZEMÍ TÁBORA.

    (Ten film fakt stojí za to.)

Zanechej komentář

Váš názor je pro nás důležitý. Zadaný email nebude veřejně publikován
Cancel Reply

Prosím chvíli počkejte
Odeslat

© 2017 Triumvirát
Moje logika vs. tvoje logika | Triumvirát