• Domů
  • Kritika a její podmínky
  • O nás
Napiš a zmáčkni Enter
  • Domů
  • Kritika a její podmínky
  • O nás
Červenec 2019
Po Út St Čt Pá So Ne
« Čvn   Srp »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Rubriky
Nejnovější příspěvky
  • Zadání literárního cvičení – pátek 1.5. (dobře, pondělí 4.5)
  • Literární cvičení – pauza
  • 5 x 5 x Triumvirát 2020: odkládáme první setkání
  • Zadání literárního cvičení – pátek 6.3.
  • 5 × 5 × Triumvirát 2020
Nejnovější komentáře
  • Adhara: Z popela: o navazování
  • Adhara: Strašidelné vs. směšné
  • Pastelka: Zadání literárního cvičení – pátek 1.5. (dobře, pondělí 4.5)
  • Zlý strýc Leonard: Zadání literárního cvičení – pátek 1.5. (dobře, pondělí 4.5)
  • Pastelka: Zadání literárního cvičení – pátek 1.5. (dobře, pondělí 4.5)
Facebook
logo triumvirát
  • Domů
  • Kritika a její podmínky
  • O nás
Teoreticky

Příšery a emzáci na sto a jeden způsob

2.7.2019
-
Publikováno sikar

Pokud píšete fantastiku, je značná šance, že se ve vašem díle objeví nějaká příšera, mimozemšťan nebo obecně bytost, která zkrátka a prostě ve skutečnosti neexistuje. Máte dvě možnosti, buď pracovat s už zavedenými pojmy nebo si vymyslet něco vlastního.

Na práci s něčím už čtenáři známým je výhodné, že když napíšete elf, trpaslík nebo trol, nemusíte kdovíjak popisovat. Každý si zhruba představí, co má. Například mytologie je v tomto ohledu bezednou studnicí, z níž můžete čerpat dle libosti. Co když ale chcete vymyslet něco úplně vlastního? Možná byste si měli položit následující otázku:

Kam až sahá vaše fantazie?

Nechci říkat, že ji nemáte dostatek, ale často se setkávám s tím, že lidé jednoduše jen zkombinují známé věci. Ne že by se toho nedopouštěli už naši předci. Upřímně, minotaur, mantikora, chiméra, tohle všechno vzniklo tak, že vytvořili hybrida dvou a více tvorů. Otázka pak zní, zda už to není nadužívané. Když svůj svět obydlíte deseti druhy humanoidů, kteří se podobají různým zvířatům, je to už trochu moc. 

V případě mimozemšťanů také často nastává syndrom Star Treku, jinými slovy, všichni emzáci jsou lidé s rozdílnými výrůstky na hlavě. Nutno podotknout, že to je v případě seriálů dané předně věcmi jako nedostatečný rozpočet a v dřívějších dobách omezené speciální triky. Namísto Borgů původně měl být inteligentní hmyz, ale kyborgové se ukázali jako levnější. Hmyzáků jsme se později dočkali v sérii Enterprise, kde byl mimo jiné znát i fakt, že se natáčela o pěkných pár let později. (Kol a kolem Nová generace vysvětluje onu podobnost druhů společným mimozemským předkem, který rozšířil své geny po galaxii, ale to už je hodně bokem.)

Kde tedy hledat inspiraci, když nechcete jen kombinovat? Není to až tak těžké. Pamatujte totiž na následující:

Ve škole vás nic nenaučili!

Tím myslím školu základní, protože ne každý se při dalším vzdělávání zabýval biologií. Nevím, jak vypadá výuka dnes, ale rozhodně vím, že například o vývoji života na Zemi nám na základce podali hodně zjednodušený obraz. Psal jsem o tom nedávno, nechci se opakovat, tak to vezmu z jiného úhlu pohledu.

Když chceme vymyslet bytost, která se teprve vyvine a ovládne planetu po nás, chtě nechtě se v ní často odrazíme my sami. Bude mít lidské vlastnosti a mnohdy i tvary. 

Myslíte, že kdybyste se optali dinosaurů, když vládli planetě oni, jak budou vypadat jejich nástupci, že by si představili savce? Nevymysleli by jen lepšího dinosaura? Mimochodem, prvohory a druhohory byly ohledně vývoje dost divoké a před dinosaury dlouho Zemi vládli synapsidé, směsice plazů a savců, kteří měli blíže spíš k savcům. Savci tedy žili celou dobu vedle dinosaurů, s jejichž nástupem však vymizely všechny velké druhy a proháněly se tu převážně roztomilé malé myšky.

Prvním krokem je zkrátka uznat, že pokud máme znalosti o životě na naší planetě na úrovni základní školy, víme za prvé málo a za druhé i pěknou řádku polopravd a zastaralých poznatků. Bez nadsázky, mě ve škole učili dnes už neplatné věci a nedělám si iluze, že učební látku aktualizují stejně rychle, jako se objevují nové skutečnosti. Mám proto následující radu.

Pište o tom, co zná… neznáte!

Ano, přesně tak. Normálně říkáme, že máte psát o tom, co znáte, ale tentokrát vás pošlu přesně opačným směrem. Nebo to řeknu ještě jinak, vzdělávejte se.

Znáte kopinatce? Na první pohled by si člověk myslel, že se dívá na malou rybu, ale není to tak. Kopinatec je asi nejblíž živočichům, z nichž se vyvinuly ryby. Možná byste čekali, že podobný tvor už musel zákonitě vyhynout. Kdepak. Nač vlastního tvora nevymyslet podle podobného mezistupně mezi druhy? Co takhle rovnou taky vymyslet nástupce savců? Nebo alternativu, která se mohla vyvinout namísto nich?

Upřímně, jakmile život vylezl z vody, měl to evolučně už docela nalajnované. Ale dokud zůstával pod hladinou, jednalo se o chaos se spoustou slepých vývojových větví. Chcete nějaké exoticky vypadající tvory? Šup do prvohor a hledejte takové potvůrky jako marrella, wiwaxia, opabinia, hallucigenia nebo anomalocaris. Najednou se trilobiti zdají jako docela nuda, že? Neříkejte, že už při pohledu na tyhle příšery vás nenapadá vlastní mimozemšťan.

A tady zdaleka nekončíme! Před těmito tvory, kteří se objevili v době takzvané kambrijské exploze, jsme tu měli ještě jiné formy života, jež se prostě neuchytily a zanikly. Další pojem, o kterém si něco přečtěte, je ediakarská fauna.

Víte, co je ale nejzábavnější? Podle odhadů z fosilií známe možná jen jedno jediné procento živočišných druhů, které na Zemi žily.

Vaším cílem není nutně inspirovat se přímo, ale začít uvažovat nad tím, jaké jsou všechny možné alternativy, a co by s nimi dál šlo dělat. Zrovna nedávno jsem v rámci jedné soutěže četl povídku, jejímž hlavním hrdinou byl vodní tvor, který byl natolik originální, že autora podezřívám z inspirace prvohorami. A víte co? Ta bytost mi přišla opravdu zajímavá, žádná stá variace na elfa.

A ani tady se nezastavujte. Nač inspirací zůstávat v prvohorách? Co takhle se zamyslet nad druho… Ne. To si necháme na příště, ano? Sotva jsem o tématu začal psát, ukázalo se, že by se jednalo o obrovskou odbočku, která vydá na vlastní článek.

Závěrem?

Víte co? Ony ale ty sté variace na elfa nejsou špatné. Hlavní je, aby seděly k vašemu příběhu. Návrhy, čím se můžete inspirovat, jsou opravdu jen k zamyšlení. Berte to opět jednou jako cvičení, které třeba nakonec oživí váš příběh. A hlavně, možná během hledání mnou nadnesených pojmů narazíte na něco, o čem jste neměli dosud ani tušení, a napadne vás příběh, který byste jinak nevymysleli.

Pokud se vám tohle povede, článek splnil svůj cíl.

Sikar

mimozemšťané
příšery
Sikar
tvorba postav
tvorba světa
2.7.2019
Email
4 Komentářů

Související příspěvky

Další zajímavé příspěvky, které chcete přečíst
Tak trochu vedle, Teoreticky

Mistři písmen, učni slov – zkušenost

17.1.2014
-
Publikováno Cirrat

Připadá mi, že to bylo pár týdnů zpátky, co jsem psala, že se hlásím na literární dílnu Mistři …

Číst více
17.1.2014
Publikováno Cirrat
Teoreticky

Pár slov o vnímání času

16.2.2015
-
Publikováno sikar

Přemýšlel jsem, jestli to, o čem chci napsat dnes, je klišé. Usoudil jsem, že není, ale přesto se …

Číst více
16.2.2015
Publikováno sikar
Hosté Triumvirátu, Teoreticky

Host: Tereza Kadečková – O psaní podle reality

30.3.2018
-
Publikováno sikar

Terezu možná znáte z internetu pod nickem Kadet. Někomu by mohlo přijít, že to není ještě tak znělé jméno …

Číst více
30.3.2018
Publikováno sikar
← DALŠÍ ČLÁNEK
Zadání literárního cvičení - pátek 5.7.
PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK →
Prázdninové psaní Triumvirátu 2019 - vyhlášení

4 Komentářů

Příšery a emzáci na sto a jeden způsob.
  1. Zlý strýc Leonard
    2.7.2019 @ 22:56
    -
    Odpovědět

    Všechno už tu bylo. Mimozemšťany, kteří se mohli vyvinout z něčeho podobného těm kambrickým potvůrkám, popisoval už H. P. Lovecraft… (Ve chvíli, kdy pro jednou zapomněl na slizovitý ichor a chapadla a snažil se vymyslet něco co možná nejcizejšího.)

  2. Adhara
    3.7.2019 @ 10:53
    -
    Odpovědět

    Pokiaľ viem, elf je a najmä bol v literatúre dosť variabilný pojem, nie vždy a všade značí nesmrteľného vznešeného veľkého krásavca.

    Ale k hlavnej téme. Priznám sa, že hoci mám biologické vzdelanie, veľa inšpirácie na mimozemské potvory nemám. A ani ma táto oblasť tvorby neláka. Úprimne, myslím, že ufónci a ich odlišnosti od nás, tak kultúrne ako aj biologické, sú už značne vylovený rybník. Vždy mi v sci-fi pripadali zaujímavejšie interakcie človeka s neživým vesmírom.

    (Ale tou informáciou, že existuje vysvetlenie podobnosti mimozemských rás v Star Treku, ste ma potešili. Hneď je tá ich podobnosť a najmä možnosť vzájomného kríženia o čosi menej absurdná.)

    • Sothis
      3.7.2019 @ 16:14
      -
      Odpovědět

      Elf je dost variabilní pojem tak nějak už od středověku. (Kdysi jsem na tohle téma četla docela zajímavou knížku, ale už ti dávno neřeknu, jak se přesně jmenovala ani jak se jmenoval autor – vím jenom, že v názvu určitě figurovali elfové a trpaslíci. Rozebírala, jak tyhle bytosti pojímala mytologie z různých koutů Evropy a jak se v historii všelijak měnilo…) Takže beletristi si prostě můžou vybrat.

  3. Lochneska neexistuje! – Triumvirát
    23.7.2019 @ 9:21
    -
    Odpovědět

    […] nedávném článku o příšerách a emzácích jsem se rozepsal o prvohorách. Původně jsem měl v plánu otřít se víc i o druhohory, ale […]

Zanechej komentář

Váš názor je pro nás důležitý. Zadaný email nebude veřejně publikován
Cancel Reply

Prosím chvíli počkejte
Odeslat

© 2017 Triumvirát
Příšery a emzáci na sto a jeden způsob | Triumvirát