Napiš a zmáčkni Enter
Prosinec 2021
Po Út St Čt So Ne
« Kvě    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Rubriky

Kritika a její podmínky

Eky3

STOP STAV

(Ne, skutečně momentálně žádné nové texty nepřijímáme.)

Máte odvahu? Pak nám zašlete svůj text!

Jedním ze základních důvodů vzniku Triumvirátu i těchto stránek byla touha po dobrých textech. Nechtěli jsme číst další kvanta špatných povídek, plných chyb různého ražení a kalibru, a tak jsme se rozhodli pomoci autorům svými zkušenostmi a náhledem na věc.

Pokud právě takovou pomoc hledáte, jste tady zcela správně. Nabízíme zpětnou vazbu vašemu textu, plnohodnotný komentář tří čtenářů, nezatížených přátelstvím s vaší osobou (a tedy schopných vám naplno říct, nakolik je váš text dobrý/špatný). Pokud tedy budete mít odvahu nám svou povídku zaslat.

Jak má vypadat takový text?

Technické parametry:
– text musí být zaslán jako soubor ve formátu rtf nebo doc (ne docx, ne pdf, ne cokoliv jiného). Tedy žádný odkaz, žádné tělo zprávy. Berte to jako rozcvičku pro rozesílání textů do soutěží či nakladatelství.
– písmo Times New Roman nebo Arial, velikost 12, řádkování 1,5, barva písma černá (automatická), běžné okraje. Rozhodně NE podmalba stránky, vložené obrázky, zdobná první písmena – chceme jen prostý text.
Pokud některý z těchto parametrů nesplníte, dostanete ode mne zprávu, že váš text letěl do koše a máte zaslat správný soubor. A  poletí tam každý další, dokud nepošlete takový, který bude naše podmínky splňovat. Zdá se vám to kruté či dětinské? V případě soutěží se s vámi také nikdo nebude bavit, že “to přeci je jedno, když se to čte jen na počítači”.

Žánr, stylistika a všechno to ostatní:
1) Primárně se všichni tři zabýváme fantastikou, z čehož vyplývá, že pokud nám zašlete dívčí romanci, sice ji přečteme a zhodnotíme, ale v rámci žánru nejsme schopni posoudit na sto procent, jestli je to propadák, nebo zda jde o perlu mezi svými. Takže vítáme hlavně texty SF, F a H a všeho mezi tím. Co naopak neposílat, se dočtete níže.

2) Každý nějak začínal, tohle pravidlo respektujeme. Proto se nemusíte stydět a klidně nám prozraďte svůj věk. Je to z toho důvodu, abychom náležitě přizpůsobili své komentáře. V patnácti člověk píše a vyjadřuje se jinak, než ve třiceti – ovšem bez uvedení věku budeme automaticky předpokládat, že je autor dospělý a rozumný jedinec, který dokáže snést i velice tvrdou a nemilosrdnou kritiku, je-li konstruktivní. Pokud se na něco takového úplně necítíte, dejte nám vědět, kolik je vám let a/nebo jak dlouho už píšete.

3) Úprava textu – zde prosím pozor! V dnešní době jsou volně přístupné pomocné nástroje typu Pravidla online a Internetová jazyková příručka, proto je vhodné naučit se je aktivně využívat. Věnujte pozornost svému textu, jeho korekturám. Neupravený text, hemžící se hrubkami nejhoršího rázu, nebudeme číst. Nejsme korektoři, ale čtenáři!
A samozřejmě, jelikož mám pověst kousavého stvoření, ohledně této stránky svého textu ode mne dostanete náležitý komentář. Nemusíte se obávat výškrabu žaludku za přehlédnutý překlep, chyby dělá každý, ale pokud pošlete text bez náležitých korektur a já to poznám, je to váš boj.
Upozornění pro všechny, kdo o sobě s oblibou prohlašují, že jsou dysortografici, nebo trpí jinou podobnou poruchou vnímání textu: chápeme to. Není to však omluva pro absenci korektur! Z vlastní zkušenosti dobře vím, že i s podobnými obtížemi se dá psát spisovně a bez hrubek, navíc existují přátelé a korektoři, takže než nám zašlete svůj text, pokuste se případné chyby eliminovat.

4) Něco za něco aneb také po vás něco budeme chtít. Nemusíte se obávat, že byste týdně přicházeli o dvě deci krve, svou duši nebo třeba o dobré spaní (i když…).
Zasláním svého textu nám automaticky dáváte svolení k nekomerčnímu uveřejnění výňatků z vašeho textu na webu Triumvirátu. V praxi to znamená, že výměnou za náš čas a úsilí, věnované tomu, abychom vám poskytli kvalitní zpětnou vazbu, smíme případné chyby, které se v textu objeví, použít jako ilustrativní ukázky pro poučení ostatních.

5) Texty určené pro literární soutěže nám nezasílejte! Protože chceme uveřejňovat případné výňatky z textů, sami byste se předem diskvalifikovali, protože hodně literárních soutěží má v pravidlech, že daný text ani jeho části nesmějí být nikde zveřejněny. Jedinou výjimku tvoří texty, které se účastnily již proběhlých soutěží – neřekneme vám sice důvody, proč právě váš text nevyhrál, ale přečteme si ho a napíšeme své komentáře.
Proč nám takový text zaslat? Třeba proto, že drtivá většina soutěží neposkytuje zpětnou vazbu. Dozvíte se pořadí, své umístění a tím to končí. Od nás dostanete klasický komentář – a možná i odpověď, co ve vašem textu nefungovalo a nač si dát příště pozor.

6) Jakou délku by měl text mít? Rozhodně nám nezasílejte své romány a ságy, není v našich silách takové kvantum textu pročíst a zhodnotit v rozumném časovém úseku. Horní limit pro texty je proto 90 000 znaků včetně mezer – delší práce přijímáme pouze po individuálním posouzení. Pokud nám delší text budete chtít zaslat, nejprve se prosím zeptejte, teprve po poradě Triumvirátu dáme vědět, zda takový text přijmeme. Zároveň si ponecháváme právo neuvádět důvody, proč nadlimitní text nepřijmeme.

7) NOVĚ: přijímáme od jednoho autora jeden mail za půl roku. Můžete tedy poslat jednu povídku v limitu 90 000 znaků, nebo také více kratších prací (součet jejichž znaků nepřesáhne celkový limit), ale skutečně prosím respektujte toto pravidlo.

V případě, že se nad tímto článkem objeví “stop stav”, nepřijímáme žádné texty!

Jaké texty rozhodně nepřijímáme:
– fanfikce.
– “kapitolovky” a podobné zhůvěřilosti, nedopsané texty, texty na pokračování
– části knih. Někteří mohou mít pocit, že obejdou naši podmínku “90 kil” tím, že rozsekají svůj román do menších celků, které nám postupně zašlou k hodnocení. Vážení, nedělejte to. Nemuselo by to dopadnout dobře.

Jak bude probíhat samotné hodnocení?

– svůj text zašlete na mail ekyelka(šnek)triumvirat.cz
– po náležité kontrole (viz body 1 a 3) přepošlu text Sikarovi a Cirrat. Každý z nás napíše své hodnocení a vám přijde mail s přílohou obsahující naše komentáře. Časová prodleva mezi zasláním textu a získáním komentářů je závislá na délce textu, jeho kvalitě a naší zaměstnanosti.
NOVĚ: texty zpracováváme do osmi týdnů od přijetí (o němž budete informováni). V případě, že by došlo k prodlevě, včas vás upozorním.
– pokud si přejete získat pouze hodnocení od konkrétního člena Triumvirátu, musíte navštívit jeho stránky a komunikovat přímo s ním. Vzhledem k tomu, že spravuji veškeré došlé texty, pokud si přejete komentář pouze ode mne, připište tuto prosbu k zasílanému textu.

Uznáme-li za vhodné, můžeme tyto podmínky kdykoliv a bez předchozího varování změnit.  Stejně tak vyhlašování a rušení “stop stavu” je zcela na našem uvážení. V případě, že se nám během krátké doby sejdou texty od deseti autorů (bez ohledu na délku textů), okamžitě vyhlašuji “stop stav” – nově budete o této skutečnosti informováni i na Facebooku.
Berte to tak, že sice nabízíme tuto možnost, ale není to služba veřejnosti, jen naše dobrá vůle. Může se stát, že naše práce nebo jiné záležitosti budou vyžadovat veškerý náš čas a pozornost, nebo že se vás sejde hodně najednou.

Prosinec 2021
Po Út St Čt So Ne
« Kvě    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Rubriky
Archivy

36 Komentářů

Kritika a její podmínky.
 1. […] Kritika a její podmínky […]

 2. -

  Jako absolvent kursu typografie si dovoluji rýpnout do vašich požadavků na technické parametry: nemáte náhodou na mysli písmo Times New Roman?

 3. -

  Takže… v současné době vám můžu něco zaslat na e-mail uvedený v tomto článku?

  • -

   Ano, v současné době přijímáme texty ke komentování.

 4. […] tady přestanou číst – vtip už viděli, můžou zalistovat jinam. Třeba na stránky Triumvirátu a popřemýšlet, jestli nemají v šuplíku něco, k čemu by jim chyběla zpětná vazba. Zbytek […]

 5. Aleri
  -

  Jsem asi úplně neschopná, ale vážně nedokážu přijít na to, jak poslat povídku v .doc.
  Všechny ostatní formáty (.docx, .pdf, .odt…) bez problému, ale .doc na mém PC prostě odmítá existovat 🙂
  Ale já to nějak vyřeším 🙂

  • -

   Jestli máš novější Word (třeba 2007), mělo by to jít takhle: najet na Uložit jako a dát Dokument aplikace Word 97-2003 (nebo kliknout na Uložit jako a v políčku pod tím, kam zadáváš název dokumentu, si najít Word 97-2003) – to je .doc. Snad to pomůže. 🙂

 6. […] Kritika a její podmínky […]

 7. -

  […] Kritika a její podmínky […]

 8. […] posledních dnech jsem pro kritiku Triumvirátu přijala hned několik textů, které měly jeden stejný problém: odstavce. Buď chyběly úplně […]

 9. […] Kritika a její podmínky […]

 10. […] Kritika a její podmínky […]

 11. -

  A sakra, nejdřív jsem odeslala povídku a až teď koukám, že máte stop stav. No nic, tak si toho prostě nevšímejte 🙂

  • -

   Nevadí, až bude zrušen stop stav, na text se podívám a dám vědět, zda ho přijímáme.

   Což v žádném případě neznamená, že můžete posílat texty bez ohledu na stop stav. Další došlé maily s povídkami ani neotvírám a hážu do koše! (když budu mít špatnou náladu)

 12. Anne
  -

  Nemám na počítači ms word pouze writer,čili dokumenty které napíšu jsou ve formátu odt. Mohla bych případně povídku ke kritice poslat v tomto formátu?

  • -

   Dej povídku “uložit jako” a prohlédni si nabídku formátů, v nichž můžeš text uložit. Ve výběru by měl být i fornát doc.

  • -

   V případě, že to nepůjde uložit ani při postupu, který ukázal Sikar, text mi pošli a já se postarám o správný formát.

 13. Anne
  -

  Dobře, díky moc.

 14. Nikol
  -

  Chcela by som sa spýtať, či by vám prekážal text v slovenčine, som totiž zo Slovenska, ale kritiku urgentne potrebujem, píšem iba tretím rokom, veľa súťaží za sebou nemám. S formátom ani dĺžkou textu nie je problém, keďže som lepšia v písaní krátkych vecí.

  • -

   Za celou trojici mohu říct, že slovenština pro nás není problémem. Pouze třeba za sebe mohu říct, že bohužel nebudu moct upozornit na případné gramatické chyby, protože slovenskou gramatiku neovládám. Jinak není jediný problém, posílej.

   • Nikol
    -

    Ďakujem veľmi pekne, s pravopisom nemám až také problémy a mama je učiteľka, takže tá mi vždy spraví ako-tak gramatiku, prípadne vysvetlí 🙂

 15. Rya
  -

  Buď strašně rádi čtete, nebo jste andělé! Taková obětavá nabídka! Dokonce nemohu vyloučit, že ji někdy nevyužiji. Hodně štěstí a sil! 🙂

  • -

   Anebo jsme se zbláznili, jak se onehdy vyjádřila známá, když se o téhle naší činnosti dozvěděla. Ale ano, původním důvodem vzniku Triumvirátu skutečně je proklamace, že my tři rádi čteme a chceme si číst dobré věci od českých (a slovenských) autorů.

 16. […] Kritika a její podmínky […]

 17. Never
  -

  Takový menší dotaz…
  Máte nastaven STOP stav.
  Bude někdy zase “klasický stav”
  Jelikož se zde neorientuji, nevím, co máte momentálně za práci, nicméně mě tato informace upřímně zajímá.
  Děkuji za pochopení…

  • -

   Prozatím ani jeden z nás nedokáže odhadnout, kdy budeme schopni navrátit kritiku k jejímu původnímu stavu. Naše práce a životy plus další povinnosti včetně porotcovských nám to jaksi znesnadňují.
   Aspoň malou záplatou jsou naše Bleskovky (obsahují aspoň malé komentáře, navíc jsou pro autory dobrým cvičením).

 18. miroslav moravec
  -

  Dobrý den,děkuji za Vaší kritiku,názor.Je to moje první a zřejmě poslední povídka co jsem kdy napsal.Napsána byla spíše z hecu,jelikož snacha i syn pořád něco píší,takže nechtěl jsem být za pologramotu,jinak by asi nic nevzniklo.Povídka má historicky reálný základ,kdy berlinští policisté(umělci,muzikanti) si pro zábavu vyjížděli na východ tzv. “zastřílet”.Přeji Vám vše dobré a ať se Vám daří.
  Miroslav Moravec
  Opava

 19. Andrea
  -

  Dobrý den. Vím, že máte stop stav, ale chtěla bych vědět, zda mohu na uvedený email poslat pouze svůj dotaz, který se týká psaní mého příběhu. Dle vašich videí jsem si diagnostikovala kakofonixitídu, ale obrácenou, chtěla bych vědět, zda byste byli ochotni poradit 🙂

  • -

   Milá Andreo, pokud budeš 2. února na Pragoffestu, rádi dáme řeč. Jinak zkus poslat mejla, ale dostanem se k tomu asi až po Novém roce…

 20. Pufferfish
  -

  Dobrý večer, promiňte, rozhodně nechci prudit, jen mě koply při čtení textu do oka dva překlepy, tak dávám vědět.
  Technické parametry, druhá odrážka – dostanete ode mně zprávu
  Žánr, stylistika a všechno to ostatní, 6) – Triuvirátu
  Hezký zbytek víkendu.

  • -

   Děkuji za upozornění, opraveno. Rozhodně to není prudění, jsem ráda, že si někdo chyb všiml a upozornil na ně. Ať jsem mžourala, jak chtěla, prostě jsem překlepy před publikací ani po ní neviděla.

 21. RanMori
  -

  Pěkný den, je škoda, že nehodnotíte i delší texty, neznáte nějakou jinou stránku, která by mohla poskytnout ohodnocení třeba jen po nějakém množství stránek? Je mi jasné, že by stohy nikdo nečetl, ale někdy stačí přečíst třeba jen 10 stránek a už ty dost napoví, s čím má autor problémy, no ne?

  • -

   Především už delší dobu máme vyhlášený stop stav kvůli naprostému nedostatku času (všech tří členů), což je sice velmi nemilé i pro nás, ale nic moc s tím prozatím neuděláme.
   Delší texty mívají problém právě ve své délce – a často i ve faktu, že teprve během pročítání se hodnotitel dozví, že autor vlastně nemá text ještě dopsaný a pouze zkouší, jestli má smysl pokračovat dál.
   Netvrdím, že to je právě tento případ, to ani v nejmenším. Jen tak hovoří mé četné zkušenosti. 🙂
   Nicméně odpověď: kromě složitější cesty – najít si betačtenáře s jistými zkušenostmi a dostatkem času (některé lit.servery mají to štěstí, že se tam takoví pohybují, nejrůznější FB skupiny také) a spolupracovat s ním – je pak ta divočejší cesta: soutěže. Ano, ne každá poskytuje zpětnou vazbu (vlastně většina těch, které přijímají delší texty, tak nečiní), ale už postup či stagnace v žebříčku umístěných je jistou nápovědou.

   Osobně – protože jsem začala psát dřív, než fungovalo vytáčené připojení – jsem prostě psala. A hodně četla. A přemýšlela, i když víc nad tím vším přemýšlím až v tomhle století, nejen nad samotným psaním, ale i nad mechanismy příběhu, logikou a vším okolo. Dost mi pomohly kratší texty (do 60 NS) a diskuse s dalšími čtenáři a autory (na lit. serveru; očividně jsem měla štěstí na dobu a konstelaci hvězd, protože se nás sešlo vícero, co jsme psaním žili). Skutečně dlouhé texty jako novely a romány pak už vyloženě vyžadují kolečko poradců a betačtenářů (nejlépe když se každý z nich soustředí na něco jiného, co je mu třeba blízkého), aby byly co k čemu, jakmile je chce autor poslat třeba do nakladatelství.

 22. Petr
  -

  Máte fakt vyspělá jména:)

Zanechej komentář

Váš názor je pro nás důležitý. Zadaný email nebude veřejně publikován

Prosím chvíli počkejte

Kritika a její podmínky | Triumvirát